Aman Tanrım!Aman Tanrım!

Daha Önce Kadınlarla İlgili Kimsenin Bahsetmediği 10 Gerçek

Kadınlar için günümüzde hala cinsiyet eşitliğini tartışıyoruz ancak eski zamanlarda işler oldukça farklıydı. Eski Roma, Yunanistan, Mısır ve Hindistan’daki kadınların, bilmediğimiz birçok hak, sınırlama, hobileri ve alışkanlıkları vardı. Sizin için kadınlar hakkında tarih derslerinde pek de belirtilmeyen en ilginç gerçekleri topladık.

Romalı Kızların Barbie Bebekleri Vardı

1

1964’te Roma’nın Grottarossa bölgesinde bir inşaatta çalışan işçiler, içinde 8 yaşında Romalı bir kızın mumyası ile başka buluntular olan bir lahit buldu. Roma’da mumya bulunması oldukça nadir bir olay ve Grottarossa mumyası da o zaman bütün Roma’da bulunan ikinci mumya olmuştu. Grotarossa mumyası hala o dönemden yani MS. 2. yüzyıldan günümüze ulaşan tek mumya. Fakat lahitteki buluntulardan biri, mumyadan bile daha ilginçti; MS. 2. yüzyıla tarihlenen, eklemleri oynayan bir oyuncak bebek. Tahtadan gibi gözükse de bebek aslında koyu renkli fildişinden yapılmış ve bu sayede korunabilmiş. Koyu renkli fildişinin tahtaya benzer damarları bulunuyor. Oyuncak bebeğin yüzündeki çok ince ve nazik detaylar, yapılmış saçı ve yuvarlak kalçaları, oymacının muhteşem yeteneğiyle birlikte, o dönemin ideal güzellik standartlarını da gözler önüne seriyor.Eski Mısırda Kadınların Tahtı Devralma Hakkı Eşitti

2

Mısır, diğer birçok eski krallıktan çok daha demokratikti. Bunun temel kanıtı, kadınların erkekler kadar eşit haklara sahip olmasıydı. Erkeklerin ve kadınların hakları neredeyse eşitti. Dahası, eski Mısır’daki aile soyu, babanın değil, annenin tarafından geliyordu.

Yunan Kadınları Boşanma Hakkına Sahipti

3

Eski Yunanistan’daki kadınlar vatandaş olarak görülmese ve hakları ve özgürlükleri çok sınırlı olsa da, boşanma prosedürü oldukça adildi. Eğer bir kadın kocasından boşanmak istiyorsa, anlaşmasını yapmak için bir erkek temsilciye ihtiyacı vardı. Ancak, bir erkek boşanmak isterse, kadını tek taraflı olarak boşayabiliyordu.

Mısırlı Kadınlar Dini Mevkilerde Yer Alabiliyordu

4

Bir kadının dini hayata ciddi bir şekilde dahil olması hiç yaygın değildi. Ancak, eski Mısır bir istisnaydı. Mısır’daki kadınlar, farklı tanrılarla ilişkili olan “Tanrı’nın Karısı” sırasına sahip olabiliyorlardı. Fakat en önemli pozisyon, Amon Tanrısı’nın yanından bir ünvana sahip olamktı. Ayrıca, kadınların ev hanımı olması yaygın değildi. Kadınların profesyonel müzisyenler, dansçılar ve parti konukları olarak tasvir edildiği çeşitli eserler vardır.

Roma’da Kadının Eğitimine Önem Veriliyordu

5

Antik Roma’da kadınların eğitimi oldukça tartışmalıydı. Çoğu kıza okulda okumanın ve yazmanın temelleri öğretildi. Bununla birlikte, bazı aileler kızlarının daha geniş bir bilgi edinmesini istedi ve bu nedenle ileri gramer ve Yunanca dersleri için özel öğretmenler tuttular.

Oyun Oynayan Yunan Kadınlar

6

Hayvanların aşık kemiklerinin çok çeşitli alanlarda kullanıldığı gözlemlenmiştir. Antik Yunan ve Roma dönemlerinde fal bakma amaçlı ve çeşitli oyunlarda, oyun taşı olarak kullanılmıştır. Bronz, kurşun ve cam gibi farklı materyallerden, ağırlık olarak da üretildiği saptanmıştır. Arkeolojik ve tarihi kanıtlar ışığında bu kemiklerin hem dinsel hem de dünyevi amaçlarla kullanıldığını göstermektedir. Yunanistan’daki kadınlar da bu kemiklerle oyun oynuyorlardı.

Romalı Kadınların Bikini Giymesi

7

Bu mozaikte görüldüğü gibi MS 4. yüzyıldan kalma, Sicilya’da bulunan Roman kızlar, modern bir bikiniye çok benzeyen bir şeyler giyerdi. Aslında bugün “Bikini” diye adlandırdığımız iki parçadan oluşan giyisinin tarihi buraya kadar dayanıyor.

Sanılandan Daha Özgürlerdi

8

Antik Roma toplumu, oldukça maço ve genel olarak kadın düşmanı olmasına rağmen, Roma imparatorluğunda yaşayan birçok kadın, 20. yüzyılda batı toplumundaki kadınlardan daha fazla kişisel özgürlüğe sahipti. Bu mozaik Romalı kadınların spora meraklı olduklarını gösteriyor. Eski Roma’da kadınlar birçok eğlence faaliyetine katılan zengin bir sosyal hayata sahipti.

Çok Fazla Konuşursa Çinli Kadın Kocası Tarafından Terk Edilebiliyordu

9

Eski Çin’de, bir kadının neredeyse hiçbir hakkı yoktu ve eşinin bir mülkü olarak kabul ediliyordu. Bir kadının evlenmesine ailesi karar veriyordu ve gelin kocasını düğününde görüyordu. Bununla birlikte, bir erkeğin boşanma nedenleri oldukça genişti: sadakatsiz olmak, kocasının ailesine karşı kaba olmak, kadının bulaşıcı bir hastalığı olması, kıskançlık hatta çok fazla konuşmak boşanma nedenlerindendi.

Hintli Kadınlar Kocalarını Seçmekte Özgürdü

10

Bu çok ilginç. Bugünlerde bile, bu Hindistan’da oldukça yaygın. Ancak eski zamanlarda sadece kocasını seçmekle kalmayıp istediği zaman evlenmeye de hakkı vardı.

 

Kaynak: Mynet

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments