Diş İpi Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Diş ipi, kullanımı çok yaygın olmayan ancak ağız bakımında olmazsa olmaz bir üründür. Çünkü diş fırçası, tek başına dişlerin yaklaşık %63’ünü temizleyebilmektedir. En az diş fırçalama kadar önemli olan diş ipi, günde en az bir kere kullanılmalıdır. Doğru ve düzenli kullanıldığında çürük oluşumunu da %80’e kadar azaltır.
Diş İpi Nasıl Seçilir? 
Diş ipi geçmişte pamuk ipliğinden üretilirdi. Günümüzde ise diş ipi çeşitleri oldukça fazladır.
Üretim malzemesine göre 2 tip diş ipi bulunur. Bunlar:
  • Naylon diş ipleri,
  • PTFE diş ipleridir.
Dizaynlarına göre 2 temel diş ipi bulunur. Bunlar:
  • Rulo diş ipleri,
  • Kürdanlı diş ipleridir.
PTFE diş ipleri, günümüzde en çok tercih edilen diş ipi çeşididir. Naylon diş ipleri ise mumlu ya da mumsuz olmak üzere farklı aromalarda üretilmektedir. Çok filamanlı bir yapıya sahip olan naylon diş ipleri, birleşme noktaları sıkı olan dişler arasında aşınabilir ya da yırtılabilir.
Bu tarz dişlere sahip olan kişiler için PTFE diş ipleri önerilmektedir. Doğru kullanıldığında her iki diş ipi de besin artıklarını çıkarmak için uygundur.
Benim şu anki favorim ise “Kürdanlı diş ipleri”. Yine kendi aralarında tek filamanlı ve çok filamanlı olarak ayrılmaktadırlar. Rulo diş iplerine göre kullanımları daha kolaydır. Parmağa dolamak gerekmediği için yirmi yaş dişlerine kadar rahatça uzanabilmektedirler. Kürdan kısmını kullanırken de çok dikkatli olmak gerekir! Hatta kullanmamakta fayda var 🙂
 
Diş İpi Nasıl Kullanılır?
Klasik rulo diş ipini yaklaşık 2 karış(40cm) kadar koparabilirsiniz. Diş ipini orta parmaklarınıza dolayıp, baş parmak ve işaret parmaklarınız arasında gerdirmelisiniz. Ardından 2 dişinizin arasında aşağı yukarı C şekli yaparak gezdirebilirsiniz.
Diş etlerinizin altına inmeyi unutmayın!
Çünkü her dişin sağında ve solunda yaklaşık 3-4mm derinliğinde sağlıklı, yapışık olmayan diş eti vardır. Cebin tabanına indiğinizde bir dirençle karşılaşırsınız. Tam o noktada dişinize yaslayıp ileri geri hareketle ipi dışarıya doğru çıkarmalısınız.
Kürdanlı diş ipinin kullanımı ise daha basittir. Plastik gövdesinden tutup, iki dişin arasında kalan yiyecekleri yine diş etinizin altına kadar inerek, baskı uygulayıp çıkararak temizleyebilirsiniz.
 
Diş İpi Ne Zaman Kullanılmalı? 
Daimi dişler 6 yaşında ağıza gelmeye başlar. İşte o andan itibaren diş ipi kullanmalıyız. İyi ağız bakımı yapan birisi için günde 1 kere diş ipi kullanımı yeterli olacaktır. Gece yatmadan önce kullanılan diş ipi sayesinde sabah oluşan ağız kokusunun önüne geçilebilir.
En önemli detay ise şu : Dişler fırçalanmadan önce diş ipi kullanılmalıdır.
Ağız bakımı ise şu sırayla olmalıdır:
  • Önce diş ipi ile tüm diş araları temizlenmelidir,
  • Sonra mümkünse elektrikli, değilse manuel diş fırçası ve diş macunu ile dişleriniz 2 dakika fırçalanmalıdır,
  • Ağız duşunuz varsa, artakalan tüm kısımlara tazyikli su püskürtülmelidir,
  • Dilerseniz de son aşama olarak ağız gargarası ile ağzınızı 30 saniye boyunca çalkalayabilirsiniz.
Aynı Diş İpi Yıkanıp Tekrar Kullanılır mı? 
Hayır, tüm diş ipi çeşitlerini bir kere kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Zaten tüm dişlerinizi temizledikten sonra diş ipi de yıpranacaktır.

 

Yazan:  Dr.Adem Can Karaçor

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir