Doğal Yağlardan Güzellik Ürünleri

Bitkiler hayatımızın vazgeçilmezi. Uzun yıllardır hem doğal olması hem de kolayca ulaşılabilirliği nedeniyle tedavi için tercih edilmiştir. Günümüzde bitkiler gıda, kozmetik, ilaç gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Kozmetik amaçlı doğal ürünlerin kullanımı ilk kez Mısırlılar tarafından keşfedilmiş. M.Ö. 1350  yıllarında yaşayan Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin farklı ağaçları yakarak elde ettiği kömür  ve kükürt karışımını gözlerine çizerek  makyaj yaptığı biliniyor.

Eski zamanlarda kadınlar papatya suyu kullanarak saçlarının rengini açar, keçi sütü ile yıkanarak ciltlerini yumuşatır, ciltlerindeki pürüzler için limon ve portakal kabuğu sürerlermiş.

Geçmişten günümüze kadar kadınların güzellik tutkusu hiç değişmedi. Yaz aylarının sonlarına geldiğimiz bu dönemde güneşin yakıcı etkisinden dolayı cildimiz kuruyor, çatlıyor, renk değiştiriyor. Peki hem doğal hem kolay ulaşılabilecek hem de cildimizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacak doğal yağlar nelerdir?

Avokado Yağı

Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişen avokadoların soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen yağıdır. İçerdiği Omega yağ asitlerinden dolayı kalp dostudur. Aynı zamanda yüksek miktarda E vitamini içerir. E vitamini sayesinde cildi güzelleştirir. Cildi nemlendirir, besler ve kolojen üretimini destekleyerek cildin esneklik kazanmasını sağlar. Göz sağlığını korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücreyi serbest radikallere karşı korur. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde egzama gibi birçok cilt problemine karşı koruma ve direnç sağlar. Saç dökülmesi, kepek oluşumu gibi sorunların tedavi edilmesine yardımcı olur.

Aloe Vera

Akdeniz bölgesine ait bir bitki olan aloe vera aynı zamanda evlerde de rahatlıkla yetiştirilebilir. Yapraklarının içerisinde bulunan jelimsi yapı cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Ciltte meydana gelen morluk, sıyrık, kesik tedavilerinde kullanılabildiği gibi kozmetik amaçlı da kullanılabilir.

Evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin alt yaprağını koparıp içindeki jel kısmını kaşık yardımıyla alarak krem olarak kullanabilirsiniz. Jeli soğutup gözaltı morluklarının önlenmesinde, kuruyan cildimizin nemlendirmede, deri rengini eşitlemede, güneş yanıklarında ve yaşlanmaya karşı olarak kullanabilirsiniz.

Kakao Yağı

Afrika ormanlarında yetişen kakao bitkisinin meyvesinden elde edilen yağ, cildi nemlendirmek için en sık kullanılan yağlardan biri. Özellikle hamilelik ve doğum sonrasında çatlakların oluşumunun önlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Piyasada katı olarak bulunan kakao yağı vücut ısısının hemen altında akışkan hale gelir. Kullanımının daha kolay olmasını için benmari usulüyle eritildiğinde kısa sürede krem kıvamını almaktadır.

Kakao yağını cildi nemlendirmek için kullanabileceğiniz gibi dudak çatlaklarını iyileştirmek için de kullanabilirsiniz. Havuç yağıyla beraber bronzlaşmak ve bronzlaşmanın kalıcılığını artırmak için kullanılabilir. Aynı zamanda banyodan 15-20 dakika önce saçlarınıza uyguladığınızda kakao yağı saçları onarır ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Kepek sorununun çözümünde de yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı

Tropik bir meyve olan Hindistan cevizinin olgunlaşmış tohumundan elde edilen bir yağdır.  Saç, cilt bakımı ve makyaj temizlemek için kullanılabilen Hindistan cevizi yağı yoğun nemlendirme özelliğine sahiptir. Duş sonrası argan yağı ile birlikte kullanımı saçların daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Banyodan 15-20 dakika önce Hindistan cevizi yağı tüm saça uygulanırsa saçların derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Saç tellerini kalınlaştırarak saç uçlarındaki kırık oluşumunu azaltır.

Kimyasal makyaj temizleme ürünleri yerine Hindistan cevizi yağıyla makyajınızı çıkarabilir, cildinizi temizleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını pamuk yardımıyla yüze sürdükten sonra 5 dakika bekletin. Sıcak suyla ve cilt sabunlarıyla yıkayın.

Kaynak: 7- Circle

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments