Doğru Bir Kariyer Seçimi için Tutkularınızı Keşfetmenize Yardımcı Olacak 8 Yöntem

“Tutkularınızın peşinden gidin” günümüzün en yaygın kariyer tavsiyelerinden biri. Ancak sahip olduğumuz tutkuları keşfetmek o kadar da kolay olmayabilir. Peki ya tutkularınızın ne olduğunu bilmiyorsanız ne olacak?Bu sadece kariyerinin başındaki insanlar için değil, hoşlanmadıkları işlerde yıllarını harcayan insanlar için de geçerli bir sorun.Sıkıcı ve tatmin etmeyen rutinlere düşmek ise oldukça kolay. ‘Rich Dad, Poor Dad’ (Zengin Baba, Yoksul Baba) kitabının yazarı Robert Kiyosaki korku, hırs ve kişisel egoların tutkularımızı keşfetmedeki en büyük engeller olduğunu söylüyor. İnsanlar ya yeni şeyleri denemek ve yeni maceralara atılmaktan korkuyor, ya da bazı hırslara kapılıp gerçek benliklerini görmezden geliyor. Bu her birimizin zaman zaman içerisine düştüğü bir durum. Burada bahsedeceğim 8 yöntem gerçek tutkularınızı keşfetmenizde yardımcı olabilir.

1) Kendinize bu üç soruyu yöneltin

Tutukularınızı keşfetmek sandığınızdan daha kolay olabilir. Sıradaki soruları kendinize karşı dürüst bir şekilde cevaplandırdığınızda, hayatınızın geri kalanında ne yapmak istediğinize daha kolaylıkla karar verebileceksiniz.-Hangi konu üzerine hiç sıkılmadan 500 kitap okuyabilirim?-5 yıl boyunca hiçbir şekilde ödeme almadan neyi hobi olarak yapardım?-Finansal anlamda tamamiyle varlık içinde olsaydım ne yapıyor olurdum?

2) Tutkularınızın illa da işiniz olması gerekmiyor

Eğer hali hazırda hayatınızda olan bir şeyi yapmadığınızı hayal bile edemiyorsanız bu bir tutkudur. Bunun illa ki size maddi bir karşılığı olması gerekmiyor. Hayatınızda yapmayı gerçekten sevdiğiniz şeyler için size vakit bırakacak bir şekilde de para kazanabilirsiniz. Tutkunuzun olduğu şeylerde mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Hayatta yapmaya değer ancak size asla para getirmeyecek birçok şey var.

3) Tahammül edemediğiniz şeyleri sıralayın

Yapmaya dayanamadığınız şeylerin listesini çıkartmak ve bu seçenekleri elemek gerçek tutkunuzun daha net görülmesini yardım edecektir.Aynı şekilde, sahip oldukları işlere imrendiğiniz kişilerin dürüstçe bir listesini çıkartmak da bu konuda size fikir verecektir. Kariyerine gıpta ettiğiniz birkaç kişinin neler yaptıklarını inceleyin ve ortak noktalarını bulmaya çalışın. Kendi tutkularınız bunların arasında olabilir.

4) Sıradan olduğunuz şeyleri bulun

Tek bir alanda olağanüstü yetenekleri olmasa da, çoğu insan sıradan olduğu işlerde uzmanlaşır. Sıradan yeteneklerinizi birbiriyle kesiştiği noktalarda tutkularınızı bulabilirsiniz.Örneğin ortalama bir sanatçısınız ve kabul edilebilir düzeyde mizah anlayışınız var. İyi bir sanat okuluna giremezsiniz belki, ancak çok iyi bir karikatürist olabilirsiniz. Belki de oradan kendinize istisnai bir kariyer çizersiniz.Veya biraz kodlama yeteneği olan, biraz da satış ve pazarlama konularında yetenekli ortalama bir işletme öğrencisini ele alalım. Bu kişi şaşırtıcı derecede kendisinden bu alanlarda fazlasıyla hünerli kişilere liderlik edecek pozisyonlara uygun olabilir.Çoğu başarılı insan, yaptıklarına en çok tutkuyla bağlı olan insanlardır ve asla tek bir beceri ile tanımlanamazlar.

5) Eureka! (Buldum!) anını unutun

İlham bazı insanları aniden ziyaret edebilir. Aniden hayattan ne istediklerini sihirli bir şekilde keşfederler. Ancak çoğu kişi için bu uğraş gerektiriyor.Her gün yirmişer dakika son günlerde ilginizi çeken şeyleri veya farkına vardığınız fırsatlar üzerine düşünmek üzere zaman ayırın. Gerçek tutkularınız kendilerini bir günde açığa vurmaz, ancak küçük ilgilerinizin keşifleriyle ortaya çıkar. Bunun için gerekecek olan kendi zihninizi okumak veya analiz etmek konusunda meditasyon yardımcı olabilir.Yakın dostlarınızdan ve ailenizden, hayatta ne yapmanız gerektiğini sormayı böylece kendi hayatınıza farklı bir perspektiften bakmayı deneyin. Kendinizle ilgili fark edemediğiniz bazı detaylara farklı bir pencereden bir başkası ışık tutabilir.Eğer yakınınızda ilginizi çekecek bir hobisi veya uğraşı olan birileri varsa, onlarla vakit geçirmek ve sizin de bu uğraşları deneyimlemeniz henüz keşfedemediğiniz ilgilerinizi bulmanızda yardımcı olabilir.

6) Küçükken neleri yapmayı sevdiğinizi hatırlayın

Küçükken belki de hikayeler yazmaktan ve bir şeyler çizmekten hoşlanıyordunuz. Çocukluğunuz boyunca yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri hatırlamaya çalışın ve onları not edin.Özellikle iş bulmak ve hayatınızı kurmak için yoğun bir çalışma temposuna girdiğiniz lise ve üniversite hayatı bu yönlerinizi köreltmiş olabilir. Hayatın ayağınıza dolanmaya başlamasından önce neleri yapmayı sevdiğinizi ve onları şimdi yapıyor olsaydınız zevk alıyor olur muydunuz, bunları da düşünüp notlarınıza ekleyin.Belki de bu hobilere hala sahipsiniz. O zaman da bunları geliştirip, hayatınızın merkezine koymak fikrini nasıl karşıladığınızı gözlemleyin.Ya da şu perspektif yararlı olabilir: Çok yaşlı olduğunuzu hayal edin. Hayatınızın son 20, 30 veya 50 yılını ne yaparak geçirmeyi isterdiniz?


7) Yepyeni şeyler üretin

Gerçek tutkuları bulmak yeni şeyler üretmekten geçer. İnsanlar, sıfırdan başladıkları iş veya projelere anında tutkuyla bağlanırlar.Yeni bir şeyler ürettiğinizde, tutku duyacağınız yeni şeyler de üretmiş olursunuz. Bu herhangi bir el işi, kısa bir hikaye veya içerik üretmek için açtığınız bir blog sayfası olabilir.Ancak başarının buradaki önemli rolünü unutmamak gerekir. Büyük heveslerle açtığınız blog sayfanızın bir yıl sonra sadece 5 takipçisinin olması muhtemelen tutkunuzu diri tutmayacaktır. Ancak bu 500, bin kişi olsaydı, o noktada işinizi bırakır ve yeni bir kariyere soyunurdunuz.

8) Görsel canlandırmalar deneyin

Erken uyandınız, yataktan kalktınız ve işe gitmek için heyecanlı hissediyorsunuz… Çabucak giyindiniz ve gününüz hakkında da oldukça heveslisiniz. Güneş parıldıyor ve evinizden çıktınız.  Şimdi nereye gittiğinizi ve beklentilerinizden hareketle nasıl bir işe gidiyor olduğunuz anlamaya çalışın.

Ceotudent

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir