Doğum Kontrol Haplarının Pek Bilinmeyen Faydaları

Yeni nesil doğum kontrol haplarının cildinin güzelleşmesinden adetlerinin düzenlenmesine, adet öncesi gerginliğinin azalmasından aknelerinin iyileşmesine kadar pek çok olumlu etkisi olduğunu biliyor muydun? (1,2) Evet, doğum kontrol haplarının -çocuk yapmaya karar verene kadar- bizi korumanın yanında böyle etkileri de var. (1,2)

Kolay uygulanan ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol hapı, günümüzde en çok korunma amacıyla kullanılsa da, en az 7 kadından biri doğum kontrol haplarını sadece diğer faydaları için alıyor. Ayrıca hangi nedenle kullanılırsa kullanılsın tüm kadınlar yeni nesil doğum kontrol haplarının diğer etkilerinden yararlanıyorlar. (1-3) Yeni nesil doğum kontrol hapları, eskilerinden farklı olarak, daha düşük miktarlarda hormon içeriyor, yaşam tarzımıza daha uygun seçenekler sunuyor ve eski tip doğum kontrol haplarında karşılaşılabilen yan etkilere neden olmuyorlar. Erkeklik hormonu karşıtı etkileriyle ve farklı kullanım şekilleriyle PMS ve regl semptomlarından cilt bakımına dek pek çok farklı konuda yarar sağlıyorlar. (1-4)

Peki, doğum kontrol haplarının farklı yararları neler?

Doğum kontrol hapları kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron içeriyorlar ve bu hormonların düzenli şekilde alınmasıyla adetleri düzenliyor, kanama ile krampları azaltıyorlar. Kanamaların azalması da kansızlık oluşmasını engelliyor. Ayrıca adet öncesi dönemde görülebilen ruh hali dalgalanmaları ve şişkinlik gibi belirtileri de gideriyorlar ki bu çok iyi. (1) Bu hapların pek bilinmeyen başka bir yararı da bazı kanser tiplerine ait riskleri azaltması. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri gelişme riski %30-50 kadar azalıyor. )Hap ne kadar uzun süre kullanılırsa yumurtalık kanseri olma riski o kadar çok azalıyor.) Hatta bu koruyucu etki hapı kullanmayı bıraktıktan 30 yıl kadar sonra da devam ediyor. Aynı şekilde doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim kanseri gelişme riski de %50 oranında azalıyor. (1,2)

İşte doğum kontrol haplarının pek bilinmeyen faydaları (1,2):
1. Aknelerin iyileşmesi
2. Kıllanma tedavisi
3. Adetlerin düzenlenmesi
4. Kanamanın azaltılması
5. Kansızlığın engellenmesi
6. Adet sancısının giderilmesi
7. Adet öncesi gerginlik sendromunun tedavisi
8. Kemiklerin desteklenmesi
9. Rahim ve yumurtalık kanseri riskinin azaltılması
10.  Bağırsak kanseri riskinin azaltılması
11.  Yumurtalık kistlerinin engellenmesi
12.  Polikistik over sendromu belirtilerinin giderilmesi
13.  Çikolata kisti belirtilerinin azaltılması

Doğum kontrol hapları cildi nasıl etkiliyor?

Özellikle bu konuyu merak ettiğini biliyorum. Doğum kontrol haplarının diğer bir etkisi de vücuttaki erkeklik hormonu miktarının azaltılmaları. Vücutta fazla miktarda erkeklik hormonu bulunması veya kıl köklerinin bu hormonlara fazla duyarlı olması yüzde ve vücutta kıllanmaya yol açıyor. Uygun doğum kontrol hapı kullanımı, vücuttaki erkeklik hormonlarının düzeyini düşürerek, kıllanmanın 6 ay içinde azalmasını sağlıyor. (1)

Akne de görüntüsüyle bizi rahatsız etmenin dışında, cildimizde kalıcı izler bırakabilen ve yıllarca sürebilen bir sorun. Adet öncesindeki hormon dalgalanmaları bu dönemde aknenin daha şiddetli olmasına yol açıyor. Akne oluşumunun temelinde cildin fazla yağ üretmesi ve gözeneklerin tıkanarak iltihaplanması yatmakta. Yağ oluşumu da aynı kıllanma gibi erkeklik hormonlarının fazlalığıyla ilişkili. Kadınlık hormonu içeren doğum kontrol hapları vücuttaki erkeklik hormonlarını azaltarak, cilt yağlanmasını ve akneyi de azaltmış oluyor. Tüm doğum kontrol hapları cilt sorunlarında kullanılmadığı için akne gibi sorunların varsa doktoruna bunun için uygun olan doğum kontrol hapını sorabilirsin. Tabii ki doktorun sana cildine sürebileceğin krem veya losyon tavsiyeleri de verebilir. (4)

Umarım bu bilgiler senin için faydalı olmuştur. Çünkü ben her zaman kendini iyi hissetmeni istiyorum. <3

Kaynaklar:

  1. https://www.webmd.com/sex/birth-control/other-benefits-birth-control?print=true
  2.  Armstrong C. American Family Physician 2010;82(3).294-5.
  3. https://www.plannedparenthood.org/learn/birte-control/birth-control-pill/what-are-the-benefits-of-the-birth-control-pill
  4. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/birth-control-for-acne-treatment?print=true

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir