Doğum Sonrası Genital Estetik İhtiyacı Artıyor

Genital bölge ilerleyen yaşla birlikte estetik açıdan kötü bir görünüm alabiliyor. Güvensizlik, cinsel yetersizlik, utanma gibi sorunlara yol açan deformitelere yapılan estetik dokunuşlar, kadının kendine olan güvenini artırıyor, karşı cinsle olan ilişkisinde kendisini çok daha mutlu hissetmesini sağlıyor.

Sadece Estetik Görünümü Değil Cinsel Hayatı Da Etkiliyor

Dış genital yapıda yaşa bağlı sarkmalar, uzamalar görülebiliyor. Kalın ve dolgun olan kısımlar yani büyük dudaklar ile daha içte yerleşen ince olan küçük dudaklar özellikle mayo, bikini giyildiğinde önde kabartı şeklinde durarak rahatsızlık veriyor diyen Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Evrim Aksoy, “Dış ve iç dudaktaki sarkmalar cinsel ilişki sırasında girişi kapatarak zorlanmaya ya da ağrılı ilişkiye de neden olabiliyor. Bu deformiteler basit bir operasyon ile kısaltılıp, şekillendirilebiliyor. İçi boşalmış, gevşemiş dudaklar ise dolgunlaştırılabiliyor” diyor.

Doğal Doğum Sonrası Estetik İhtiyacı Daha Fazla Oluyor

Yapısal nedenler ya da vajinal doğumlar sonrası vajinal genişlemeler sık görülüyor. Bu durum, cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına neden oluyor.

Vajinal genişlemelere cerrahi yöntemle ya da lazerle müdahale ediliyor. Cerrahide gevşeyen doku fazlalığı alınarak daraltma ve etraf dokuların gençleştirilmesi sağlanıyor. Op. Dr. Aksoy,

“Anestezi gerektirmeden uygulanan lazer yönteminde ise vajina daraltma işleminin çok kısa sürede ve fazla vakit kaybı olmadan uygulanabildiğini söylüyor.

Doğumdan Kalan Dikiş İzleri Ve Sarkmalar Kısa Sürede Yok Oluyor

Vajinal doğum esnasında bebeğin başının rahat çıkması için gerekli durumlarda bazı kesiler yapılabiliyor. Bu kesilerin iyi onarılmadığı, kötü dikiş tekniği kullanıldığı zaman ya da hiç yapılamayıp vajinanın hazırlanamadan kendiliğinden şekilsiz ve kontrolsüz bir şekilde yırtıldığı durumlarda genital bölgede izler kalabiliyor. Skar dokuların lokal anestezi kullanılarak basit bir şekilde çıkarılabildiğine dikkat çeken Op. Dr. Aksoy, dokuların düzgün bir hizada karşılaştırılarak yeniden dikildiğine dikkat çekiyor ve ekliyor:

“Bu esnada oluşan iç doku gevşemeleri ya da sarkmaları da düzeltilebiliyor. İşlem sonrası hasta günlük hayatına hemen dönebiliyor. Bölgenin iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürebileceği için cinsel ilişki önerilmiyor.”

Genital Estetikle Hayatınıza Yeni Bir Sayfa Açın

Genital estetikte uygulanan işlemler kolay ve yüz güldürücü oluyor. İlerlemiş tıbbi teknikler sayesinde hastalar işlem sonrası kısa sürede iş ve sosyal hayatına dönebiliyor. Genital estetiğin tabu olmaktan artık çıktığını belirten Op. Dr. Aksoy, kadınların yaşamına gelen yeniklikleri de şöyle sıralıyor:

  • Genital estetikler sonrası kadınlar kendilerini daha iyi hissediyor ve özgüveni artıyor.
  • Spor kıyafetleri, tayt, mayo ya da bikini giydiği zaman daha estetik bir görünüme kavuşuyor.
  • Cinsel ilişkide ağrı yaşamıyor, zorluk çekmiyor ve aldığı zevk daha fazla oluyor.


Op. Dr. Evrim Aksoy

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir