Düzenli ve Rahat Uyku İçin 4-7-8 Nefesini Öneriyoruz

Arizona Üniversitesi profesörü Andrew Weil tarafından geliştirilen 4-7-8 Nefesi, hiçbir zaman kısıtlaması olmadan, her yerde yapabileceğin son derece basit, derin ve ritmik bir nefes çeşididir.

Kendini stresli hissettiğin zamanlarda ve uyumakta zorlandığın günlerde yapabileceğin bu nefes çalışması, hızlı kalp atışlarını yatıştırır, gerginliği azaltır, gece yapıldığında bedenini ve zihnini uykuya hazırlar ve bütünsel kaygıyı azaltır.

Bu arada 4-7-8 nefesi ile ilgili bazı iddialar da mevcut 🙃 İnsanların 4-7-8 nefes çalışmasını uyguladıktan ne kadar süre sonra uykuya daldıklarına dair söylentiler var… Kimileri 60, kimileri 90 saniyede; kimileri de bu nefes çalışmasını uyguladıktan en geç 5 dakika sonra uykuya daldığını söylüyor. Acaba sen ne zaman uyuyacaksın? Merakla bekliyoruz 👀

Hazırsan, 4-7-8 nefesimize başlayalım!

  1. İlk uygulamalarda, bu nefes çalışmasını yaparken rahat ve dik bir oturma pozisyonuna geçelim. Sonrasında istersen yatağında da bu pratiğe devam edebilirsin.
  2. Dilimizin ucunu, üst dişlerimizin hemen arkasına değdirelim. Nefes çalışması boyunca dilinin ucu, dişlerinin hep arkasında olmalı.
  3. Önce var olan tüm nefesimizi yavaşça boşaltalım.
  4. Burnumuzdan sessizce 4 saniye boyunca nefes alalım.
  5. Nefesi 7 saniye boyunca tutalım.
  6. Nefesi, tamamen ağından üfleme-vızıltı çıkacak şekilde 8 saniyede verelim. Tüm siniri, stresi, düşünceleri, yorgunluğu, baskıyı veya her neyi istersen nefesinle birlikte bırak gitsin. Özgürleşme zamanı 😇

Namaste!

Yazar: Ece Balkan

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir