Emzirmenin Anne İçin Önemi

Birçok kurum ve doktorun önerdiği gibi bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü, 6-12 ay arasında ise ağırlıklı anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içerdiğinden dolayı bebek için en doğru besindir. Anne sütünün sayısız faydalarından birisi de bebeğin zihin gelişimini olumlu etkilemesidir. Emzirme süresinin toplamda 2 yıl olması da bebeğin hem fiziksel hem de duygusal gelişimi için önerilmektedir. Emzirmek sadece fiziksel olarak karın doyurma eyleminin ötesinde anne, bebek arasındaki bağın sağlıklı kurulması açısından da çok önemlidir.

Emzirmek,  bebeğinizi beslemenin en pratik ve ucuz yöntemidir.

Anne sütü bebek için mucize bir besin olmasının yanı sıra emzirmenin anne için de oldukça önemli faydaları vardır. Araştırmalara göre;

Emzirmenin Anneye Faydaları

-Rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltması
-Menopoz öncesi meme kanseri riskini azaltması
-Uzun dönemde tip 2 diyabet riskini azaltması

Ayrıca emzirmek annenin hem doğum kilolarını kolayca vermesini sağlar hem de lohusalık döneminde yaşanan depresyonun önüne geçer.

Her annenin sütü bebeğine özeldir ve ayına göre değişim gösterir. Annede hormonal bir sorun yoksa annenin sütü bebeğin doymasına çoğu zaman yeterlidir. Annenin sütünün yeterli olup olmadığında aslolan bebeğin kilo alımının takibidir. Bebeğin kilo alımı yeterli değilse öncelikle anne sütünün artırılması için uğraşılmalı anne sütü yeterli değilse ilk 6 ay ek olarak sadece formul mama verilmelidir.

Mama kullanımına ve kullanılacaksa hangi mamanın bebek için uygun olduğuna mutlaka doktora ve eczacıya danışılarak karar verilmeli, tavsiye üzerine mama kullanılmamalıdır.

Emziren annenin sağlıklı beslenmesi önemlidir. Annenin doğru beslenmesi hem sütün miktarını hem de kalitesini etkilemektedir. Süt arttırımı için en önemli şey ise emzirmektir. Özellikle ilk haftalarda bebek her istediğinde emzirilmelidir. Emzirme sonrası düzenli sağmak da sütü arttırmak için faydalı olacaktır. Yine süt arttıran destek gıdalar için mutlaka doktora ve eczacıya danışılmalıdır. Süt miktarı arttırıldıktan sonra artan sütü korumak için sürekli emzirmek ve sağmak yine çok önemlidir.

Ecz. Fulya Urgancıoğlu

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir