En İyi Diziler

Ay hepimiz birer ‘Netflix and chill’ci olup, bütün gün televiyon&laptop karşısında yatmaya alışmışken, sana müthiş dizi önerileri hazırladım. İçlerinde mutlaka izlediklerin vardır ama izlemediklerinin de olmasını umuyorum. Bu zamanda insana dizi yetiştirilmiyor yahu, bir günde bir sezon dizi izliyoruz. Ondan olsa gerek her gün de yeni yeni diziler çıkıyor hem yabancı hem Türk. Ben sana iki kategoriden de bol bol örnek sunmaya çalıştım, dönütlerini bekliyorum. ?

Yabancı;

 1. Game of Thrones: İzlemeyen kaldı mı bilmiyorum ama izlemediysen bile elbet ‘You know nothing Jon Snow’ ve ‘Winter is coming’ replikleri ile adını mutlaka duymuşsundur. Tarihi dokuya fantastik karakterlerin eklendiği bu dizide aşkı, savaşı, dramı, ihaneti ve daha birçoklarını birarada bulabilirsin. Bakalım ailelerin demir taht için verdiği savaşta sen hangi ailenin tarafında olacaksın.
 2. Sherlock: Benedict Cumberbatch’ın mükemmel İngiliz aksanıyla canlandırdığı Sherlock Holmes dizimizin başrolü. Kıvrak zekası ve ayrıntılara olan dikkati sayesinde onun cinayetleri çözme yoluna bayılacaksın! Gizem çözmekten hoşlanıyorsan bu dizi tam senlik.
 3. Breaking Bad: Dünyada en çok izlenen diziler arasına girmiş, ödüllerle kalitesini tescillemiş tam bir kült! Başrolümüz Walter White’ın bir kimya öğretmeni olarak başladığı yolculuğunun, kanser olduğunu öğrendikten sonra eski öğrencisi Jessie Pinkman ile kesişmesiyle beraber, bu ikili Walter’ın bilgisi Jessie’nin deneyimi ile bölgenin en iyi uyuşturucusunu üretmeye başlarlar. Bize de ikilinin başına gelecekleri heyecanla izlemek düşer.
 4. How I Met Your Mother: Gelmiş geçmiş en iyi sitcomlardan biri olan How I Met Your Mother 9 sezon sürmesi ile adeta ne kadar başarılı bir yapıt olduğunu kanıtlıyor. Kısa bölümleri ile bir solukta bitirebileceğin bu dizi 5 arkadaşın günlük hayatlarını tekrara düşmeden eğlenceli bir şekilde gözler önüne seriyor.
 5. Friends: Bir diğer sitcom efsanesi olan Friends karşılıklı dairelerde yaşayan 3’ü erkek 3’ü kadın 6 arkadaşın, farklı karakterleri ile renklendirdiği bölümleriyle seni daha ilk bölümden kendisine bağlayacak. Çoğunlukla kahkahanın ama bunun yanı sıra yer yer hüznün yer yer aşkın ön plana çıktığı bu diziyi bir solukta bitireceksin!
 6. House: ‘Tüm zamanların en iyi hastane dizisi’ gibi aldığı övgülerle adından söz ettiren House gerçekten de bu sıfatın hakkını verecek bir dizi. Geçirdiği hastalık nedeniyle çok fazla ilaç tüketerek hayatına devam eden House kendi alanı olan bulaşıcı hastalıklarda, dikkati sayesinde çok iyi bir doktor. Huysuz ve takıntılı doktorumuz House’un verdiği riskli kararları dikkatle izlemek de sana kalıyor.
 7. Black Mirror: Özellikle çağımızın vebası denen sosyal medya ve internet bağımlılığını distopyaya çevirerek eleştiren dizi, son dönemlerin popüler dizilerinden. Gerçek olmaya yakınlığı ile dikkat çeken bu dizi izlerken bir de oturup düşünmeni sağlayacak.
 8. West World: Oyuncu kadrosu ile dikkat çeken J.J.Abrams’ın yönettiği bu dizi, yapay zeka üzerinden teknolojik gelişmelerin nereye varabileceğini gösteriyor. Müşterilerin eğlenmek için ziyaret ettiği Westworld parkının vahşi batı kısmında çıkan sorun sonucunda, yapay zekanın nasıl kontrolden çıkabileceğini sunan dizi insanı hemen kendine bağlıyor.
 9. Oz: Hapishane dizisi olan Oz’da yüksek güvenlikli bir Amerikan hapishanesindeki çeteleşmeler ve bu çetelerin üstünlük sağlamak için başvurdukları her türlü yol anlatılıyor. Hapishane/suç temalı dizileri sevenler için en iyilerden.
 10. Planet Earth: Dizi denince aklımıza ilk olarak temelinde insanların bulunduğu yapımlar gelse de doğa belgeseli türünde de muazzam dizilerin varolabileceğinin bir kanıtı. Çekimlerinin güzelliği, açılar, renkler ve her bölümünde ele aldığı doğanın farklı bölümleri ile başladığın an bırakamayacağın bir doğa belgeseli.
 11. Rick and Morty: Senelerdir bilim kurgu türünün vazgeçilmez konularından olan zamanda kırılma/paralel evrenler gibi temaları animasyon şeklinde ele alan bu dizide komedi ile bilim birarada ilerliyor. Bölümlerinde üzerinde düşünülmeye değer birçok şeyin üzerinde dururken bunu da eğlendirerek yapıyor ki bu da onları anlamayı daha kolay hale getiriyor.
 12.  Dark: İzlemediysen de story’lerde görmüşsündür dizilerinden biri Dark. Küçük bir kasabada bir çocuğun kaybolmasıyla başlayan doğaüstü olayların gizem serisi, bilimsel bir tabana oturtularak işlenmiş. Başladıktan sonra merakından 2 günde bitireceğine eminim tatlım.
 13. Stranger Things: Yine Netflix dizilerinden olan Stranger Things de Dark’a benzer yapıda bilim kurgu ağırlıklı bir dizi. Eğer bunu da izlemediysen, sırf Eleven adlı karakter için bile izlemeye değer. Who run the world? Eleven!
 14. La Case de Papel: İspanyol aksanları ile suç temasının birleşimi bile bu diziyi izlemek için yeterken (<3), üstüne bir de aşk, heyecan, gerilim eklenince dizinin nasıl bittiğini anlamayacaksın. Bir soygun hiç bu kadar haklı ve sürükleyici olmamıştı belki de. Por favor ve tranquila kelimelerini sıkça duymaya hazırsan, hemen düğmeye bas.
 15. Mindhunter: Polisiye ve gerilim türünü seviyorsan bu dizi tam senlik. FBI’da arabulucu olarak çalışan Ajan Ford’un suçlu psikolojisini anlamak için, herkesin karşı koymasına rağmen, çıktığı yolculuğu konu alıyor.
 16. The OA: Ortadan kaybolmadan önce kör olan genç kız 7 yıl sonra ortaya çıktığında gözleri görmekte ve adının artık OA olduğunu iddia etmektedir. OA’in vücudunda geçmeyen yaralarla beraber kayıp olduğu 7 yıl daha da gizemli hale gelmiştir. Bize de bu gizemli-fantastik diziyi heyecanla takip etmek kalıyor.

TÜRK:

 1. Fi: İnternet yayınından sonra şimdi de televizyonda yayınlanmaya başlayan Fi, bir adamın saplantılı aşkı ve bir kadının kazanma hırsıyla nelerin değişebileceğini gösteren son dönemin popüler yapımlarından. Eğer izlemediysen ama hep görüyorum bunu diyorsan bir dene derim. ?
 2. Çukur: İstanbul’un en belalı mahallelerinden olan Çukur’u arkasında bırakmış Yamaç, intikam almak için, Çukur’a hayatının aşkı olduğuna inandığı Sena ile geri dönmüştür. Dizi ise bu çiftin kurdukları hayallerin değişimini ve ortak bir hayat kurma çabalarını anlatıyor.
 3. Börü: Militarist dizilerden hoşlananlar için son zamanların popülerlerinden Börü. Türkiye Cumhuriyeti’nin ciddi tehlikeler içinde olduğu ve durumun gitgide de kötüleştiği bir dönemde bu gidişata dur diyen kahramanları anlatıyor.
 4. Ufak Tefek Cinayetler: Güçlü oyuncu kadrosu, entrikalı bölümleriyle son dönemlerde çok fazla izlenen dizi, 4 kadının sırlar, yalanlar ve tutkulu aşklar üzerine kurulu dünyalarını bize gösteriyor. Cinayet sorgusu ile başlayan ilk bölümünden seni kendine bağlayabilecek bir dizi.
 5. Jet Sosyete: Gülse Birsel’in yeni yayınlanmaya başlayan karakter komedisi Jet Sosyete, geniş oyuncu kadrosuyla seni bolca güldürecek. Her türlü karakteri birarada görüp bolca da kahkaha atmak istiyorsan bu dizi tam senlik.

 Evet tatlım listenin sonuna geldik, senin için son dönemlerin en popüler dizileri ile gelmiş geçmiş en iyi dizilerden karma bir liste yaptım, yani anlayacağın sıralamanın hiçbir önemi yok. Umarım içlerinde beğendiklerin olmuştur, ortak zevklerimiz olmasını önemsiyorum. ?

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir