En Zararlı 20 Besin!

Gündelik hayat içinde çok da dikkat etmeyerek, nasılsa bir şey olmaz deyip, lezzetli olduğu için karşı koyamayıp tükettiğimiz besinler var. Oysa ki bazı besinler göründüğü kadar masum değil. Belki yediğimiz an zarar vermiyor olabilirler ama zamanla vücutta bölgesel tahribatlara neden oluyorlar. Bu yüzden sonrasında acı çekmemek için anlık keyiflerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Bakalım aslında sağlığa zararlı olan, melek görünümlü şeytan besinler nelermiş. 

1- Fast food yiyecekler: Bol miktarda yağ barındırdıkları için kalbi aşırı derecede yorar ve damar tıkanıklığına neden olur. Ayrıca obeziteye davetiyedir.

en-zararli-20-besin_1

2- Çikolata: Aşırı yenirse (mesela her gün) kemikleri zayıflatır. Kalorisi yüksek olduğu için kilo aldırır (kakao oranı yüksek, bitter çikolatalar hariç).

3- Hazır çorbalar: İçerdikleri katkı maddeleriyle kanser riskini arttırır, bağışıklık sistemini zayıflatır.

4- İşlenmiş etler (paket etler): Katkı maddeleri içerdiğinden, fazla miktarda tüketildiğinde pankreas kanseri riskini artırır. Ayrıca son kullanma tarihi geçtiyse zararlı bakteri yuvası haline gelir.

en-zararli-20-besin_2

5- Hayvansal yağlar: Damar tıkanıklığına ve damar yapısının bozulmasına neden olur. Kalp hastalıklarına yol açar.

6- Konsantre içecekler: Kan şekerinde ani artış ve düşüşe neden olur. Kanserojendir.

7- Şeker: Bağışıklık sistemini zayıflatır, mineral dengesini bozar. Migren, çarpıntı ve yorgunluk yapar. Meme, yumurtalık ve prostat kanserine yol açabilir.

en-zararli-20-besin_3

8- Suni tatlandırıcılar: İster doğal biçimde ister tatlandırıcı olarak alınan şeker, kilo almaya neden olur. Yani şeker hastası olmadığınız sürece sakarin kullanmak bir işe yaramaz.

9- Açıkta satılan besinler: Yeterince güvenilir ve temiz değildir. Uygun koşullarda muhafaza edilmediği için çabuk bozulur.

10- Patates kızarması: İçinde yüksek oranda bulunan akrilamid maddesi nedeniyle uzun süre tüketilirse damar sertliği, şişmanlık ve kansere neden olur.

en-zararli-20-besin_4

11- Sosis ve salam: İçinde sodyum nitrit bulunan sosis ve salamın tüketilmesi kansere neden olur. Ayrıca teknik olarak etin en değersiz kısımlarından yapılırlar.

12- Cips: Yağ içmekten farksızdır. Obeziteye, diyabete ve alzheimer’a neden olabilir.

13- Asitli içecekler: İçerisinde asit barındıran bu içecekler mide ve bağırsak hastalıklarına neden olur. Dişleri çürütür.

14- Çiğ yumurta: İçinde bulunabilecek zararlı salmonella mikrobu nedeniyle hastalıklara yol açar.

en-zararli-20-besin_5

15- Trans yağlar: Kolesterole neden olur. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de maksimum düzeye çıkarır.

16- Tahıllar: Tam kepekli tahıllar hariç, beyin fonksiyonlarına zarar verir. Aşırı tüketildiğinde çabuk yaşlandırır.

17- Tuz: İçindeki yoğun sodyum beyne zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır.

en-zararli-20-besin_6

18- İşlenmiş besinler: Merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda alzheimer´a neden olur.  

19- Alkol: Karaciğeri yorar ve iflas ettirir. Sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı geriletir.

20- Kola: Kan şekerini yükselterek kilo aldırır. Diş ve mide rahatsızlıklarına ve kemik erimesine neden olabilir.

en-zararli-20-besin_7

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir