Eski Efsaneleri Unutun! İşte Yeni Yapılan Araştırmalara Göre İlişkiler ve Aşk Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Bilim insanları aşkla ilgili tüm soruların cevaplarını bulma arayışında oldukça şaşırtıcı sonuçlar elde ettiler. Yaygın efsaneler çürütüldü ve ilişkiler hakkında daha fazla yeni bilgi ortaya çıktı. Öyle görünüyor ki bilim insanlarının ipuçları aşkı bulmamıza ya da varolan ilişkinin dağılmamasına yardımcı olabilir. İşte son psikolojik etütlerle desteklenen ilişkiler ve aşk hakkında şaşırtıcı gerçekler.

Her Şey İlk Öpücüğe Bağlı

1

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, ilk öpücüğün, potansiyel bir erkeğin veya kadının uygunluğunu değerlendirmek için kullanılabileceğini ortaya koydu. Kural olarak, uzun süreli ilişkilerde (özellikle kadınlar için) öpücüklerin gerçekten önemli olduğu düşünülmektedir. Sonuçlara göre ilk öpücüğün uyarılma seviyesini yükselttiği yönündeki iddialar doğru değil.25 Yıldan Fazla Birlikte Olan Çiftlerin Yüzü Birbirine Benziyor

2

Michigan Üniversitesi’nden bilim adamları, eşlerin fiziksel görünümündeki yakınsama üzerine çalıştılar. Sonuçlara göre, birlikte 25 yıl geçiren kişilerin belirgin bir biçimde birbirlerine benzedikleri ortaya çıktı. Benzerlikteki artış ise evlilikteki mutlulukla ilişkiliydi. Aralarındaki paylaşım ve sevginin boyutu arttıkça bu benzerlikler kalıcı hale geliyor. Yapılan araştırmalar, yüz çizgileri birbirine benzeyen çiftlerin boşanma riskinin diğer çiftlere göre çok daha az olduğunu ortaya koymuş. Yani ilişkide birbirinize ne kadar çok benzerseniz, mutlu bir evliliğe sahip olma ihtimaliniz o kadar yüksek.

İlk Cinsel Deneyim Yaşı Gelecekteki Romantik Sonuçları Belirler

3

Austin Teksas Üniversitesi’nden bilim adamları, 19 yaşından sonra ilk cinsel deneyimlerine sahip olanların yetişkinlikte daha mutlu romantik ilişkilere sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna vardılar. Dahası, erken evlenme olasılıkları yoktur ve genel olarak konuşursak yaşamları boyunca daha az cinsel partnerleri olur. Cinsel deneyimin yaşı arttıkça uzun süreli ilişkilerdeki güvenilirlik de artıyor.

Romantik Filmler Çiftlerin Evliliklerinin Kurtulmasında Etkili Rol Oynuyor.

4

3 yıllık bir çalışmaya göre eşler romantik bir film izliyorsa boşanma riskleri azalıyor. Bu filmleri izledikten sonra, partnerler birbirleriyle etkileşime girerken doğru ve yanlış ne yaptıklarını daha iyi anlıyor. Dolayısıyla daha az çatışma ve yanlış anlaşılma yaşanıyor.

Sevdiğinizin Fotoğrafına Bakmak Acıyı Azaltıyor

5

Yeni bir çalışma, sevgilinizin bir fotoğrafına bakmanın ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Sevilen birinin elini tutmak veya ona dokunmakta aynı etkiyi veriyor. Yapılan çalışmada 6 aylık sağlıklı olan çiftler yer aldı. Deney sırasında çiftler eşinin, yabancıların ve bir sandalyenin fotoğrafına bakarak acı seviyelerini belirttiler. Eşlerinin fotoğraflarına bakan çiftlerin acıya daha katlanır oldukları gözlemlendi. Sosyal desteğin bir eylemle veya kelimelerin yardımı ile ifade edilmesi gerektiğini sık sık düşünürüz. Ancak deneye göre bir fotoğrafın bile büyük bir etkisi olabileceğini gösteriyor.

Modern İlişkilerde Çiftler Psikolojik Tatmin Bekliyor

6

Kadın-erkek ilişkileri konusunda uzman sayılan Eli J. Finkel meslektaşlarıyla birlikte boşanmaya sebep olan temel nedenleri inceledi. Sonuçlar modern ilişkilerde, ortakların daha fazla psikolojik memnuniyet beklediklerini, geçmişte ise güvenlik gereksinimlerini karşılamak istediklerini ortaya çıkardı. İnsanlar, evliliklerinin kendilerine olan saygısını ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarını karşılamalarında yardımcı olacağını düşünüyor. Bu ihtiyaçları karşılamak için yeterli zaman yatırımı ve psikolojik kaynaklar gereklidir. Yeterli kaynak yoksa veya ortaklardan biri çaba göstermek istemiyorsa, diğer ortak hayal kırıklığına uğrar. Bu durumda, diğer ortak, hayal kırıklığına uğramamak için evlilik beklentilerini yeniden gözden geçirmek zorundadır.

Yüksek IQ’lu Erkeklerin Eşlerini Aldatma Olasılığı Daha Düşük

7

Saint Louis Üniversitesi’nden bilim adamları, daha yüksek IQ’lara sahip erkeklerin eşlerini aldatmalarının daha az olası olduğunu keşfetti. Yazarlar binlerce yetişkin ve gençten oluşan anketlerin sonuçlarını analiz etmiş ve daha akıllı erkeklerin tek eşlilik ve cinsel ayrıcalıklara değer verdiğini ortaya koymuştur. Kadınlara gelince, IQ seviyelerinin sadakatleri üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır.

Kaynak: Mynet

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir