Ev Temizliğinde En Sık Yapılan 6 Hata

Temizlik bir bahar geleneğidir. Kış boyunca evde biriken gizli saklı kirleri, tozları, kötü enerjileri bahar temizliği ile yok eder ve tazelenmiş bir atmosfer yaratırız. Böylece yaza hazır hissederiz. Bu kış çoğunlukla evde olduğumuz için bu ritüel bize iyi de gelir. Temizlik ile tazelenir, umutlanırız. Bu yüzden iyi ve etkili bir bahar temizliği yapmalıyız. Hem de temizliğe her zamankinden daha fazla dikkat ettiğimiz şu pandemi günlerinde. Peki, ev temizliğinde dikkat etmediğimiz noktalar olabiliyor mu? Mesela farkında olmadan yaptığımız birtakım temizlik hataları gibi. Şimdi sana ev temizliğinde en sık yapılan 6 hatadan bahsedeceğim. Fısfıslar ve mikrofiber bezler hazırsa başlıyoruz!

1- Bazı yüzeyleri temizlemeyi es geçmek. Mesela aynalar, duşakabinin içi, lavabolar, çamaşır ve bulaşık makinesinin içleri, çekmeceler ve buzdolabının içi gibi.

Fısfısı temizlenecek yere direkt olarak püskürtmek yerine bir mikrofiber beze sık ve öyle sil. Bu şekilde daha etkili olur.

2- Temizliği yanlış saatlerde yapmak. Mesela pencere camları güneşin vurmadığı saatlerde temizlenmeli. Bu yüzden sabah erken saatlerde silmek daha iyi bir yol.

3- Hep aynı bulaşık süngerini kullanmak. Bulaşık süngeri ve telini her seferinde temizle. Çünkü bunlar bakteri yuvasına dönüşebiliyor.

Bulaşık süngerini ve telini ara sıra bulaşık makinesine atabilirsin. Ayrıca arada yenilemeyi de unutma.

4- Her şeyi bulaşık makinesine atmak. Bazı mutfak gereçleri bulaşık makinesinde bozulabilir. Mesela tahta kaşıklar, teflon tavalar, kaliteli bıçaklar gibi.

5- Koltuk yüzeylerini temizlememek. Hele bir de evcil hayvanın varsa bu işlemi düzenli yapman gerektiğini daha net göreceksin.

6- Tuvalet fırçasını temizlememek. Herhalde üstünde en çok bakteri biriken araç tuvalet fırçasıdır. Bu yüzden sık sık dezenfekte etmeli ve sık değiştirmelisin.

Hatırlatma: Temizlik yaparken temizlik eldiveni kullanmayı unutma. <3

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir