Evde Kedi Besliyorsan Bunlara Dikkat!

Evde bir kediyle ya da birden fazla kediyle birlikte yaşamak çok keyifli ve rahatlatıcı bir şeydir. Bu sevimli varlıklarla bir arada olmak, günün stresini alır ve kendini daha huzurlu hissetmeni sağlar. Sadece insan açısından değil, kedi için de sıcak bir yuva gibisi yoktur. Fakat genellikle ev ortamına uyumlu olan bu dostlar için evlerde birkaç ufak değişiklik yapmak gerekir. Çünkü o da bir candır ve kendi yaşam ortamını arar ve ister. İnsan ve kedi olarak bir evi paylaşmak hiç de zor değil. Sadece bazı kurallar ve düzenlemelerle uzun yıllar sürecek bir dostluğun ilk adımını atabilirsin. Madem öyle, hadi o patileri yani adımları atalım!

evde-kedi-besliyorsan-bunlara-dikkat_1

Kedi dostu bir ev

Kediler evin her köşesinde dolanır. Özellikle kirli yerleri, kıyıda köşede kalmış delikleri çok severler. Buralardan mikrop taşıyabilirler. Ayrıca dönemsel olarak kılları da dökülebilir. Bunun için evini düzenli olarak süpürüp silmelisin.

Kedilerin tüyleri çok dökülür. Koltuklardan ve elbiselerden tüyleri temizlemek için koli bandı kullan. Ayrıca kedini düzenli olarak yumuşak bir fırçayla tara ve dökülen tüyleri topla. Böylece daha az tüy dökecektir.

Kediler tırmalama meraklısıdır. Özellikle tırnaklarını bilemek ve kendilerine en rahat bölgeyi yaratmak için yaparlar bunu. Bu yüzden evinde kedinin tırmalayacağı eşyalar bulundur. Böylece yastıkların parçalanmamış olur.

evde-kedi-besliyorsan-bunlara-dikkat_2

Mama ve su kaplarını düzenli olarak temizle. Plastikten uzak dur. Kolay kolay bakteri barındırmadığı için cam kapları tercih edebilirsin. Kedi kumunu da düzenli olarak yenile.

Kedini düzenli olarak veterinere götür. Evde sıra dışı bir davranışını gördüğünde de hemen veterinerine başvur. Bu hem onun sağlığı hem de senin sağlığın için çok önemli.

Evde kedinin oynayabileceği kutular, yumuşak oyuncaklar, toplar bulundur. Böylece kırılacak eşyalara saldırmaz.

Evdeki pis delikleri kapa, klozetin kapağını da hep kapalı tut. Çünkü kediler ne yapar eder bu bölgeleri bulurlar.

Kedine oynayabileceği yükseltili ve delikli kedi evlerinden ve yataklarından al. Fakat ne yaparsan yap tuhaf yerlerde uyuyacağını da unutma. Çünkü o bir kedi.

evde-kedi-besliyorsan-bunlara-dikkat_3

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir