Evde Kendi Rujumuzu Yapalım!

Pancar kökü tozundan koyu renkli ruj 

Ruj, makyajın en önemli parçalarından biridir. Rujlara yüksek meblağlar ödemek yerine, evde kendi rujunuzu yapabilirsin.  Aktarlardan veya güvenilir online alışveriş sitelerinden ulaşabileceğin pancar kökü tozu, oldukça başarılı sonuçlara ulaşmanı sağlayacaktır.

Malzemeler

1 yemek kaşığı kadar bal mumu

1 yemek kaşığı shea yağı

Yarım çay kaşığı kırmızı pancar kökü tozu

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Bal mumunu cam bir kaba alıp, benmari usulü erit. Bal mumu eridikten sonra, içine diğer tüm yağları ve pancar kökü tozunu ekleyip iyice karıştır. Karışım, homojen bir kıvama gelince küçük ve kapaklı bir kaba aktar. Aktardığın kabı önce oda sıcaklığında, sonrasında ise buzdolabında en az 20 dakika beklet. Ev yapımı rujun kullanıma hazır.

Kırmızıturp ile ruj 

Ev yapımı rujların içerisinde en kolay uygulayabileceğin tarif, kırmızıturpla yapılan rujdur.

Malzemeler

1 adet orta boy kırmızı turp

3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı hakiki bal

Yapılışı

Kırmızı turpu iyice yıka ve kabuklarını soy. Rendeleyerek suyunun çıkmasını sağla. Rendelediğinde sulanan turbu temiz bir tülbent yardımıyla sıkarak, suyunu çıkar ve çıkan suyu ayrı bir kaba al. İçine Hindistan cevizi yağını ve balı ekleyip iyice karıştır. Bu karışımı, temiz bir kaba aktarıp, buzdolabında en az 10 dakika beklettikten sonra istediğin şekilde kullanabilirsin. Hazırladığın bu ev yapımı rujun rengi koyu pembe olacaktır.

Ev yapımı rujlarını buzdolabında ya da oda sıcaklığında, nemsiz bir ortamda muhafaza ederek bir ay boyunca gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Ev yapımı rujların içerisindeki malzemeler doğal olduğu için kullanım süreleri 1 aydan fazla değildir. Eğer bu süre zarfında bitiremeyeceğini düşünüyorsan, aynı malzemeleri azaltarak daha az ölçüde ruj yapabilirsin.

Daha fazla yazı için: https://goo.gl/ZFwiQS

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir