Evde Sıkılan Meyve Suyunu Tüketmeli mi?

Sağlıklı beslenmede günde minimum 2-3 porsiyon meyve tüketilmesi gerekir. Enerji ve protein açısından günlük gereksinimimize çok büyük ölçü de katkı sağlamasa da vitamin, mineral ve posa açısından büyük önem taşır. Meyveler bu denli kıymetliyken meyve suları evde sıkma dahi olsa tercih edilmemelidir. (Hazır meyve suları içerdikleri katkı maddeleri ve
ekstra şeker yüzünden hali hazırda tüketilmesini tercih etmediğimiz gıdalardandır.)

Peki evde sıkma meyve suları neden tercih dışı olmalıdır?

Bunun birinci sebebi porsiyon kontrolüdür. Örneğin 1 adet portakal tükettiğimizde midemizde kapladığı yeri hissederiz, fakat 1 bardak portakal suyu için portakalın suyuna bağlı olarak belki 2, belki 3 hatta belki de 4 adet portakal tüketmemiz gerekir. 1 portakaldan alınan şekerle 4 portakaldan alınan şeker elbette ki farklılık gösterecektir. Özellikle diyabetli bireyler, meyve sularından mümkün olduğunca uzak durmalıdır çünkü kan şekerini hızla yükseltmesi olası bir durumdur. İkinci sebebiyse meyve sularında posayı çok büyük ölçüde kaybetmemizdir.
Meyvelerdeki posa, bağırsaklardan şekerin emilimini yavaşlattığı için kan şekerinin çabuk yükselmesini önler. Ayrıca yağların emilimini azalttığı için de kan yağlarının yükselmesinin önüne geçer. Bu sebeple, meyvenin suyu değil kendisinin çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Sağlıkla kalın…

Stj. Dyt. Burcu Akgül

@diyetimiseviyorum

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir