Evde Su Tasarrufu İçin Yapabileceğin 6 Şey

Covid-19 salgınından korunmak için fazlasıyla su tükettiğimiz bir dönemdeyiz. Çünkü Corona Virüsü’nün en büyük düşmanı temizlik. Özellikle de elleri yıkamak. Tabii öyle üstünkörü bir şekilde değil, en az 20 saniye yıkamak. Hal böyle olunca da akıttığımız suların haddi hesabı olmuyor. Fakat evde su tasarrufu sağlamak için yapabileceğimiz şeyler var. Bu hem ülkemizin ve dünyanın su kaynaklarını boşa harcamamak için bir önlem olacak hem de cebimizi koruyacak. Hadi, suyu kontrollü kullanmak adına neler yapabileceğimize bir bakalım.

1- Meyve ve sebzelerini akan suyun altında değil de su dolu bir kapta yıkamaya çalış. Sonra da bu suyu bitkilerin dibine dökebilirsin.

2- Çamaşır ve bulaşık makinelerini iyice dolduktan sonra çalıştır. Eğer acilen yıkaman gereken bir giysi varsa en kısa programda yıkayabilirsin.

3- Donmuş gıdaları suya tutarak çözdürmeye çalışma. Bir gece önceden dışarıda bekletirsen çözülecektir.

4- Arabanı çok kirlenmedikçe yıkama. Ufak kirler için ıslak bez kullanabilirsin.

5- Dişini fırçalarken suyu boşa akıtmamaya çalış. Zaten kuvvetli bir gargara yeterli olacaktır. Bunun için bardak kullanabilirsin.

6- Duş alırken de suyu boşa harcama. Mesela şampuanlama sırasında muhakkak kapat. Hatta kendine standart bir duş alma süresi de belirleyebilirsin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir