Evlenmeden Önce Aşkınla Konuşmanız Gereken 10 Şey

Belli ki evliliğe hazır mıyız aşamasını çoktan geçmişsiniz. Hazırsınız ve birbirinizi seviyorsunuz. Evliliğe karar vermek belki de en heyecanlı aşamaydı ama sonrası için de düşünülmesi ve fikir birliğine varılması gereken şeyler var. Tamam, sevgi her şeyin üstesinden gelir ama ilişkiniz peri masallarından biraz daha gerçek. Hatta bazen oturup konuşmayı ve kararlar almayı gerektirecek kadar “iş ciddiyetine” sahip. Kravatlar, gözlükler, not defterleri ve karşılıklı anlayışlar hazırsa hadi biraz konuşalım.

1- Evlilikte gelir gider dengesi çok önemli. Sürekli giderse sorun büyük. Maddi durumları gözden geçirin, olası harcamalarınızı listeleyin, içine ihtiyaç ve isteklerinizi de katın ve ev ekonomisini belirleyin. Arada minik kaçamaklar olabilir. O da işin sefamız olsunu.

2- İş durumlarını, gelecekteki iş planlarını ve kariyer hedeflerini konuşun. Belki biriniz çalışmamak istiyordur ya da ileride başka bir şehirde çalışması gerekiyordur. Bunlar önemli.

3- Gelelim kaçınılmaz meseleye: Birbirinizi yeterince iyi tanıyor musunuz? Sık sık birlikte zaman geçirir misiniz? Birlikte tatile çıktınız mı? Birbirinizi tanımada, konuşmanın ve gözlemlemenin etkisinin büyük olduğunu unutmayalım.

4- Birbirinizin ailesini, arkadaşlarını da tanıdınız mı? Belki ev ortamında onları görmeyeceksiniz ama evlilik hayatınız boyunca onlar oralarda bir yerlerde olacak ve moral durumunuzu etkileyecek. Tabii onların da sizi kabullenmek için iyi niyetli bir çaba göstermeleri gerekir. Her şey karşılıklı.

5- Nerede yaşamak istediğinizi, evinizin nasıl olmasını istediğinizi konuşun. Bir süreliğine kiraları unutarak hayal bile kurabilirsiniz bence. Evlilik biraz da, birlikte hayal kurduğun insanla hayatını birleştirmek değil midir?

6- Bir arada olduğunuz vakitler keyifli ama yalnız da kalabilmelisiniz. Çünkü herkesin kendine ait bir alanının olması ilişkiyi daha uzun soluklu kılar. Hele ki bu ilişki evlilik şeklinde olacaksa.

7- Geleceğe yönelik en önemli planlardan birini baştan konuşmayı ihmal etmeyin: Çocuk yapmak.

8- Geleceğe yönelik en önemli ikinci sıradaki şeyi de konuşmayı ihmal etmeyin: Bir çocuk daha yapmak.

9- Farklılıklarınızı kabul edin ve bu konuda çözümler geliştirin. Mesela biriniz korku filmi seyretmeyi seviyor diğeri de korkuyor. Bu durumda daha az kanlı bir korku filmi seçebilirsiniz.

10- Evlendikten sonra da ilk günkü gibi olabilmek için ilişkinin sıcaklığını hep koruyun. Hediyelerle, mesajlarla, bazen ilgilenerek, bazen rahat bırakarak, sık sık seni seviyorum diyerek…

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir