in ,

Feminist Bir Kitap: Kurtlarla Koşan Kadınlar

Sonbahar sezonu biraz da kitap ve kahve sezonudur. Evde, sıcak bir ortamda kitabımızı alıp, bambaşka dünyaları keşfetmek isteriz. Bazen bir kitabın içinde kaybolmak bazen de bir kitapla birlikte yol almak isteriz. O kitap hayatımızda bir değişiklik yaratsın, bize yeni bir şekil versin diye umarız. İşte bunun için bugün sana güçlü ve etkileyici bir kitap önereceğim, Dr. Clarissa P. Estes’in “Kurtlarla Koşan Kadınlar”ını. Bu kitapla birlikte hayatının en etkileyici yolculuklarından birine çıkacaksın.

Kurtlarla Koşan Kadınlar; 19. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığıyla kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor.

Yazara göre; kurtlarla kadınlar arasında vahşilikleri, zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik var. Kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik, vahşi kadın arketipinde ortaya çıkıyor. Bu arketip, doğayla bağlarını koparmamış ve seçimlerini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor. Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor.

Bu sıra dışı ve tutkulu kitap; Hakan Atalay çevirisi ile Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı. İlk yayımlandığında büyük ses getiren “Kurtlarla Koşan Kadınlar”ın seni ve içindeki kurdu da derinden etkileyeceğine inanıyorum.

“Gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. Genital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. Sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yaşayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. Kutsaldır; çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. Şehevidir; çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. Cinseldir; çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. Tek boyutlu değildir; çünkü gülme insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. Bir kadının en vahşi cinselliğidir.”

Gülümseyerek okuman dileğiyle…

Written by Pepapp

What do you think?

861 points
Upvote Downvote

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Yalnızlıkla Baş Edebilmek İçin Şehirleri Nasıl Dizayn Etmeliyiz?

Daha Az Et Tüketmek Neden Gezegen İçin Yapabileceğiniz En İyi Şeydir?