Forma Girmek İçin 10 Alternatif Egzersiz!

Spor salonuna gitmek bazen sıkıcı olabilir. Dışarıda yürüyüş yapmak da, uygun bir alan yoksa, hem zorlayıcı olabilir hem de soğuklar yüzünden zor. Ama belirli aralıklarla egzersiz yapmanın sağlıklı ve gerekli olduğu da bir gerçek. Hem vücudun hem de psikolojin için. Ve tabii beyin sağlığın için de. Formda olma isteği de cabası. Bu yüzden ne olursa olsun hareket etmeli ama bunu da kendini zorlamadan ve için sıkılmadan yapmalısın. Neyse ki şimdilerde yaratıcı ve keyifli egzersizler, sportif aktiviteler de var. Hatta bunlardan bazılarının felsefesi ve ruhunu rahatlatıcı etkisi de var. Bakalım forma girmek, fit kalmak, kendimizi iyi hissetmek için fitness ya da yürüyüşe alternatif olarak neler yapabiliriz.

1- Her derde deva yoga! Bir mat -aslında ona bile gerek yok- ve rahat kıyafetler yeter. Ayakların çıplak, karnın yarı tok olmalı ve mümkünse pratiklerin esnasında su içmemelisin. Günün belli saatlerini dinlendirici bir müzik eşliğinde yogaya ayırabilirsin. Kemiklerine, kaslarına ve zihnine çok iyi geldiğini göreceksin.

2- Sen belki biraz daha hareketli bir şeyler arıyorsun. O zaman yeni trend spinning! Spinning, iç mekanda grup haline yapılan egzersizlere deniyor. Antrenör ve müzik eşliğinde yapılıyor. Ciddi kalori yakıyor ve bir de enerjik hissediyorsun.

3- Biraz hareket, biraz dans: Zumba! 1990’larda Kolombiyalı dansçı ve kareograf Alberto Perez tarafından geliştirilen, dansı ve aerobiği birleştiren bir egzersiz türü bu. Enerjik bir müzikle hem dans ediyor hem de vücut yapıyorsun. Bir yarım saat bile yeter.

4- Evde squat yapmak da bir başka alternatif. Squat ter döktüren ama etkili bir egzersiz. Üstelik keyfili olabilecek şekilleri de var. Bir süre sonra sıkı bacaklarına ve kalçana baktığında sonuç seni memnun edecek. Bunun için hazırlanmış videolardan yardım alabilirsin.

5- Kuğu gibi hissetmek, esnemek ve fit olmak için yetişkin balesini de deneyebilirsin. Belki küçükken balerin olmak istedin ve yaşını alınca da bu isteğinden vazgeçmen gerektiğine karar verdin. Aslında vazgeçmen gerekmiyor. Yetişkin balesinde klasik bale tekniklerini öğrenebilir, esneklik kazanabilirsin.

6- Seksi hissettiren ve forma sokan bir alternatif: Pole fitness! Pole fitness, pole dance’in daha bir fitness versiyonu. Bunu da pole hareketlerini kullanarak yapıyor. Hem tüm vücudunu çalıştırıyorsun hem de etkili bir antrenman yapıyorsun.

7- AntiGravity Yoga’yla fantastik dakikalar yaşayarak da forma girebilirsin. Geleneksel yoga ile havada yapılan fitness hareketlerini birleştiriyor ve bunu da ipek paraşüt kumaşıyla yapıyorsun. Yani hem uçuyor hem de rahatlıyorsun.

8- Retro bir dans eşliğinde eğlenerek kalori yakmaya ne dersin? O zaman swing diyorum. Burada adımlar ve tempo çok önemli. Bir de dönme hareketleri. Keyifli caz müzikleri eşliğinde ve biraz da doğaçlama dans ederek yaratıcılığını da ortaya koyabiliyorsun.

9- Peki ya geleneksel oryantalle zayıflasak? Kıvrak egzersizler belini inceltiyor, boynunu kuvvetlendiriyor, kalçanı şekle sokuyor ve seni kadınsı gösteriyor. Doğurganlık ve bereket sembolü olduğu için de dişi yanına hitap ediyor. O zaman yandan!

10- Bir rota belirleyip yürümek ve bunu yaparken de etrafı keşfetmek, fotoğraf çekmek, yeni yerler görmek, temiz hava almak da alternatif bir egzersiz olamaz mı? Bence olabilir. 🙂

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir