Frida Kahlo Hakkında 15 İlginç Gerçek

1- Frida Kahlo, 6 Haziran 1907’de Mexico City’de doğdu. Doğumundan sadece 3 yıl sonra devrim başladı ve 1910’da modern Meksika doğdu.

2- 6 yaşındayken çocuk felci geçirdiği, topalladığı ve bir bacağı diğerinden daha ince olduğu için çiçekli uzun etekler giymeye başladı ve bu onun hayatı boyunca tercih ettiği giyim tarzı oldu.

3- Gençliğinde boks maçlarını izlemeyi seviyordu. Dövüşmeyi sevdiği için bir çeteye bulaştı ve çete lideriyle aşk yaşadı.

4- Bir keresinde erkek yarışmacılarla birlikte tekila içme yarışmasına katıldı ve birinci oldu.

5- Kaza yapıp da yatağa bağımlı olduktan sonra resim yapmaya ağırlık verdi. Tavana astırdığı aynaya bakıp, kendisini çiziyordu.

6- Resim yaparken en önemli ve biricik modeli kendisiydi. 55 tane kişisel portre resmi bulunuyor. Bunu da “en iyi arkadaşım kendimim ve en iyi kendimi tanıyorum” şeklinde açıklamıştı.

7- Meksikalı ressam Diego Rivera’yla evlendiğinde 22 yaşındaydı. Rivera ise 42.

8- Frida Kahlo biseksüeldi.

9- Frida Kahlo 26 Temmuz 1954’te, 47 yaşındayken öldü. Resimleri öldükten sonra meşhur oldu.

10- Hayatı boyunca öleceği günü bekleyerek yaşadı. Bunda hastalığının ve kendisini sürekli aldatan kocasının etkisi büyüktü. (Kocası kendisini kız kardeşiyle bile aldattı.)

11- Eserleri dolayısıyla ona sürrealist ressam dendi ama Frida Kahlo bunu kabul etmedi. Ona göre her şey onun hayatının bir parçasıydı ve gerçekti.

12- Hayatta en çok istediği şeylerden biri de çocuk sahibi olmaktı. Ama bir kez çocuk aldırdı, 2 kez de düşük yaptı. Hiçbir zaman bir çocuğu olmadı.

13- Frida Kahlo Komünist Parti üyesiydi.

14- Evliliği sırasında Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray ile ilişkisi oldu. Frida’nın en güzel ve en ünlü fotoğraflarını Muray çekti.

15- Frida Kahlo hakkında yapılmış bir sürü çalışma var ama içlerinden en iddialısı 2002 yapımı “Frida” filmi. Salma Hayek bu filmdeki etkileyici Frida performansıyla oldukça başarılıydı.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir