Gardırobumuzu Temizliyoruz: Minimal Yaşam Felsefesi

Az çoktur ve sadelik karmaşıklığın çözülmüş halidir. Minimalizm akımı çok uzun zamandır yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor. Minimalizm sadece bir yaşam tarzı tercihi değil, aynı zamanda birçok insanın stil tercihi de oldu. İşte Gwyneth Paltrow ve Victoria Beckham gibi birçok ünlü ismin de tercihi olan bu felsefeyi kendi gardırobumuza uygulamak için size ipuçları hazırladım.

Tekdüze giyinmenin yoğun ve güçlü insanlar arasında oldukça popüler olduğunu biliyoruz. Aynı etkiyi siz de hayatınıza aktarabilir, kendinizi daha da derinleştirip daha odaklanmış ve daha abartısız bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Birbirinden çok farklı modeller yerine, aynı tarza sahip benzer modeller tercih edebilirsiniz.

Minimalist estetiğe sahip olmanın ilk kuralı sınırlı renk paleti kullanmaktır. Yoğun ve karmaşık desenlerin aksine tek renkli bir gardrop oluşturun. Minimalist tarzın baskın renkleri siyah ve beyaz olmasına rağmen gri, lacivert ve toprak tonları da bu tarzın etkisini veren diğer renklerdir.

Minimalist tarzda en fazla tercih edilen desen, nötr renklerde çizgili desendir. Ve en önemli nokta giydiğiniz parçaların özellikle sizin için yapılmış gibi durmasıdır. İlginç kesimlerden oluşan modeller bu sade tarzınızı daha özel bir hale dönüştürecektir.

Minimalist stili benimsemek sade ve zamansız parçalara sahip olmaktır. Bu tarz zamansız, temel renklerden oluşan parçalar dolabınızdaki her giysiye uyum sağlar, bu da işinizi oldukça kolaylaştırır ve daima şık görünmenizi sağlar. Alışveriş önceliğinizi bu tarz klasik parçalara verirseniz kârlı bir yatırım yapmış olursunuz. Bu sezonun minimalist tarza yakın trendlerinden biri olan, baştan aşağı aynı rengin kullanıldığı monokromatik stil ile de sofistike bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Son bir yıldır kullanmadığınız giysiler, muhtemelen dolabınızda fazladan yer kaplıyor. Bunların detaylı bir şekilde listesini yapın ve ihtiyaç sahiplerine veya geri dönüşüm kampanyası başlatan hazır giyim firmalarına teslim edin. Dolabınızda bir gün giyme ihtimaliniz olan “ne olur ne olmaz” parçalarından da uzaklaşın ve gerçekten her zaman giydiğiniz kıyafetlere odaklanın.

Dolabınızda tam olarak ne olduğunu bilmek size her zaman kolaylık sağlayacak. Herhangi bir karışıklık veya kararsızlığı ortadan kaldıracak, hiç kullanmadığınız kıyafetleri mutlaka ayırın. Dolabınızı nasıl giyineceğinize göre en anlamlı şekilde düzenleyin. Etkili bir giyinme rutini için renk kodu, stiline göre, kıyafetleri kategorilere ayırın ve muntazam bir düzen oluşturun.

 Bu detaylara dikkat ederek, kişisel stilinizi minimalist bir tarza çevirebilirsiniz.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir