Gariplik Abidesi 5 İş Fikri

1- Ölü Külüyle Portre Çizen Artist

32 yaşındaki Adam Brown müşterilerinden değer verdikleri ölmüş yakınlarının küllerini yollamalarını istiyor. Yapıştırıcı yardımıyla ölmüş kişinin portresini yapıyor. Brown külleri tutarken saygıdan eldiven taktığını ve kül artarsa yakınlarına dikkatli bir şekilde paketleyerek geri yolladığını söylüyor. “Ripley’in İnan ya da İnanma” müzelerinde örneklerini görmek mümkün.

2- Tişört Giyici

Jason Sadler, 2009 yılında para karşılığında şirketlerin tişörtlerini giyip dolaşacak ve insanlara o şirketten bahsedecekti, hatta sosyal medya hesaplarında da sürekli paylaşımlarda bulundu. Bu fikri öyle tutuldu ki Sadler profesyonel tişört giyici ilanıyla büyük bir kadroya ulaştı ve bu işten 1.000.000 dolar kazandı. Ne yazık ki ‘Iwearyourtshirt’ artık aktif değil , sanırım Sadler 5 yıl boyunca şirket logolu tişört giymekten sıkılmış olmalı ☺

3- Sakız Avcısı

Hayalet avcılarını kaçımız hatırlıyor? Onun sakız için olanını düşünelim. Sakızı hepimiz seviyoruz tabii ayağımıza ya da bir masanın altından elimize yapışmadığı sürece… İşte sakız avcıları tam da burada devreye giriyor. Tribünlerden, okul koridorlarından,sıraların altından, kaldırım taşlarından sakız temizliyorlar. İşe iyi yanından bakalım bütün gün dışarıda çalışıyorsunuz ve maaşınız yıllık 18.000 dolar ile 40.000 dolar arasında değişiyor. Üstelik nerede olursanız olun dünyayı daha temiz bir yer yapıyorsunuz!

4- Profesyonel Özür Dileyici

Bazen özür dilemek hiç kolay değildir ve işin içinden nasıl çıkacağınızı bilemezsiniz. Ancak özür dilemek kaçınılmazdır.. Eğer Japonya’da yaşıyorsanız çok şanslısınız. Çünkü orada sizin yerinize özür dilenmesi için ajanslar var ve ciddi anlamda profesyoneller çalışıyor! Yüz yüze özür için 240 dolar, telefonla özür için ise 96 dolar gibi bir ücret talep ediliyor. Siz sizin adınıza özür dilenmesi için para öder miydiniz?

5- Araba Plakası Saklayıcı

İran’daki ilginç yasaya göre plakanın bitiş sayısı baz alınarak tek ve çift plakalıların trafiğe çıkabilecekleri günler belirliymiş. İranlılar arabalarının plakalarını gizlemesi için adam kiralıyorlar böylece kameraların görüntü almasını engelliyorlar. Araç hızlı giderse ne olacak sorusu kafamıza takılsa da böyle bir iş kolunun olduğu gerçeği değişmiyor.  
Yazar: Merve Arıcı

Written by Emrah Yiğit

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments