Gece Gelen Atıştırma İsteği ve Sağlıklı Gece Öğünleri

Gece Yeme Sendromu diye bir şey duydunuz mu? Akşam yemeği ile ertesi sabah arasında 2 saat içerisinde çok fazla yemek yiyorsanız ve bu haftada 2 veya daha fazla tekrarlıyorsa mutlaka doktora görünün. Uyku bozuklukları veya uyku apnesi gibi hastalıklarla karşı karşıya olabilirsiniz. Bir süre için doktorunuz, klinik psikoloğunuz ve diyetisyeninizle yola devam etmeniz gerekebilir.

Böyle bir durum olmadığı halde, zaman zaman geceleri atıştırmaya yönelmek normal karşılanabilir. Can sıkkınlığı, stres, herhangi eksik olan bir şeyin boşluğunu doldurma isteği veya PMS dönemleri sizi geceleri buzdolabına yöneltebilir. Bu gibi durumlarda paketli ve yüksek kalorili gıdalar yerine tüketebileceğiniz sağlıklı ara öğünler de var.

  1. Salatalık ve havuç tüketmek. Hem ağzınızı, hem de elinizi oyalar. Yemesi görece uzun sürer ve az kaloriyle bu işin içinden sıyrılabilirsiniz. (1 küçük boy havuç 26 kcal ve 1 küçük boy salatalık 12 kcal)
  2. Muzlu süt hazırlamak. 1 küçük boy muzu ve 1 su bardağı yağsız sütü robottan geçirin. Muzla tatlı isteğinizi bastırabilir, sütle de doygunluk hissi oluşturabilirsiniz. (120 kcal)
  3. Kayısı-yoğurt-ceviz karışımı hazırlamak. 2 küçük kuru kayısı ve 1 adet cevizi, 1 su bardağı yağsız yoğurdun içerisine küçük parçalar halinde koyun. Doyurucu ve kaliteli bir ara öğün olacaktır. (112.5 kcal)
  4. Fırında patates ve yoğurt tüketin. Canınız cips türü atıştırmalıklar istiyorsa, patatesleri çok ince bir şekilde doğrayıp fırınlayın. Yarım çay bardağı yağsız yoğurdun içerisine kuru nane ekleyerek bir dip sos hazırlayın. (98 kcal)

Gece atıştırma isteğiyle çok sık karşılaşıyorsanız lütfen alanında uzman bir sağlık profesyoneline gitmeyi ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Stj. Dyt. Burcu Akgül

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir