Gençlik İksiri 8 Besin

Yıllar geçse de genç kalan bir cilt için dikkat etmemiz gereken en önemli alışkanlık sağlıklı beslenme. Özellikle de cilt kalitesini artırarak, yenilenmesini ve canlanmasını sağlayan besinlerle beslenmek. Tabii dikkat etmemiz gereken başka şeyler de var. Mesela bol su içmek, iyi uyumak, spor yapmak, stres yapmamak, güneş kremi kullanmak gibi. Ama gençlik iksiri deyince akla cilde iyi gelen besinler geliyor. O zaman cildimizin zamanla tazeliğini kaybetme sürecini durduran, cilde elastikiyet veren ve kırışıklıklarla savaşan besinlere bir bakalım. Bunları hayatımıza mutlaka dahil edelim. Çünkü hepimiz bebeksi bir cildi hak ediyoruz. Çünkü hayat her yaşta güzel yaşamaya değer.

1- Yumurta tam bir kolajen kaynağı. Cildi besler ve cilt dokularının yenilenmesini sağlar. Ayrıca protein de içerdiği için genç görünümü destekler.

2- Avokado besin değerleri oldukça yüksek bir besin. Aynı zamanda A ve C vitaminleri açısından da zengin. Bu da daha nemli ve parlak bir cilt demek.

3- Yoğurt cilt hücrelerini yeniler. Ayrıca yaşlanma karşıtı bir özelliği de var. Yani zamana meydan okumak istiyorsan mutlaka yoğurt tüketmelisin.

4- Omega-3 yağ asidi cildin genç kalmasına yardımcı olur. Hayvansal gıda olarak balıkta, bitkisel gıda olarak da ceviz ve keten tohumunda bolca bulunur.

5- Domates likopen kaynağı olduğu için cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Bu da cildin erken yaşlanmasını önler.

6- Ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar E vitamini içerir. E vitamini cilde çok iyi gelir ve cildin daha esnek ve aydınlık olmasını sağlar.

7- Kırmızı biber beta karoten kaynağıdır. Bu da ciltteki ince çizgi görünümünün azalmasına yardımcı olur. Özellikle de göz çevresindeki.

8- Bitter çikolata cildi sıkılaştırır çünkü flovonoid içerir. Şunu da unutmamak gerekir; %70’in altındaki bitter çikolatalarda şeker vardır ve bu da cilde zararlıdır.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir