Gezginler Buraya: Seyahat Çantanızı Hazırlarken Unutmamanız Gereken 8 Önemli Nokta

Gezgin olmak, eğlenceli olduğu kadar da bilgi ve deneyim de gerektiriyor. Evini sırtında taşıyan bir gezgin için, taşıdığı yükün ağırlığında perişan olmamak ve temel ihtiyaçlarını giderecek malzemeleri seçebilmek çok önemli.

Evinize istediğiniz kadar eşya doldurabilirsiniz ama bir sırt çantasına uzun süre ihtiyacınız olacak eşyaları sığdırmanız gerektiğinde işler biraz değişiyor. Hafif bir çanta ile yola çıkabilmek için çantanızı kusursuz şekilde organize etmeniz gerekiyor.

Çoraplar, iç çamaşırları, temel bakım ürünleri… Sırt çantasıyla yollara düşen gezginler için çantasını verimli kullanmayı sağlayacak bazı önerilerimiz var.

1) İç çamaşırı: Renklisi makbul

Yollarda geçen zaman boyunca iç çamaşırına hep ihtiyacınız olacak. Yanınıza 3-5 tane iç çamaşırı alın. Ancak sık sık elde yıkamanız gerekebileceği için beyaz ya da diğer açık renklerde iç çamaşırı tercih etmemenizi öneririz.

2) Pantolon: Kırışmayan bir kumaş seçin

Beklenmedik serin havalar, şortla girmenin yasak olduğu yerler karşınıza çıkarsa diye yanınıza pantolon almanızda fayda var. Uzun süre çantanızın derinliklerinde kalma olasılığı yüksek olan pantolonunuzun acil durumlarda hemen giyebilmeniz için kot gibi kırışmayan bir kumaş tercih edebilirsiniz.

3) Giysiler: İhtiyacınız olduğu kadarını alın

Gideceğiniz coğrafyanın hava durumunu iyice araştırın. Soğuk havayla karşılaşma olasılığınız çok düşükse yanınıza en fazla bir eşofman üstü alın. Soğuk havaya gidiyorsanız, çok sayıda kazak ve pantolon yerine sıcak tutacak ve az yer kaplayacak birkaç içlik almayı tercih edin.

4) Hurç: Çantanızı küçük bölmelere ayırın

Büyük bir sırt çantasına çoraplarınızı, şarj aletlerinizi, tişörtlerinizi ne kadar düzenli yerleştirseniz de üçüncü günün sonunda çantanızın içi savaş alanına dönebilir. Bunun için farklı renklerde mini hurçlar alın. Eşyalarınızı gruplara ayırın ve her bir hurcu ayrı bir grup için kullanın.

5) Boş poşet: Çok amaçlı kullanıma sahipler

Boş poşetler, sizi yağmurdan korur. Kirli çamaşırlarınızın temizleri kirletmesini engeller. Yiyeceklerinizi korumanıza yardımcı olur. Çantanıza birkaç boş poşet koyduğunuzdan emin olun.

6) Katlama teknikleri: Bazıları illüzyon gibi gelebilir

Klasik katlama teknikleri, giysilerinizin çantanızda gereksiz yer kaplamasına neden olabilir. Sihirli gibi gelen ve koca tişörtlerin çorap kadar yer tutmasını sağlayan katlama tekniklerini öğrenin.

7) Kişisel bakım ürünleri

Bakım seviyeniz, size kalmış. Yüzünüze, saçınıza sürdüğünüz ürünleri mini paketler halinde çantanıza yerleştirebilir, küçük boy diş macunu, diş fırçası tercih edebilirsiniz. Regl olma olasılığınız varsa bir iki ped ya da tamponu da çantanızda hazır bulundurun.

8) Mini ilk yardım kutusu

Bazı ülkelerde, ağrı kesici ya da yara bandı gibi temel ilk yardım malzemelerine kolayca ulaşamayabilirsiniz. Her küçük rahatsızlıkta doktora gitmek zorunda kalmamak için mini bir ilk yardım kutusu hazırlayın. Özellikle alerjik durumlarınız varsa önleminizi alın.

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir