Guava Meyvesiyle Tanışalım Mı?

Özellikle Asya ülkelerinde sıklıkla tüketilen bir meyve olan “guava”; kilosunu korumak isteyenlerin favori meyvesi olabilir. Ben bu tropical meyve ile Hindistan’da tanıştım, sizinle de tanıştırmak istiyorum. Diğer tropikal meyvelere nazaran, bu meyveyi kendine özgü yapan özelliği herhangi bir kimyasal işlem görmeden saklanabilir ve uzun ömürlü olması. Kimyasal işlemlere maruz kalmadığı için içerdiği mineral ve vitaminleri kaybetmez, dolayısıyla vücudumuzun bu vitaminlerden faydalanmasında önemli rol üstlenir.

Guavayı “sihirli meyveyapan özellikleri neler?

  • Guava, bol lifli ve mineral açısından zengin bir meyvedir. Lifli olduğu için tok tutar. Diğer meyvelerin aksine; kan şekerini hızlı yükseltmez, bu sayede açlık krizlerine yol açmaz.
  • Diğer meyvelere göre karbonhidrat ve şeker oranı çok azdır. Bu sayede vücudumuzun şeker ile bağlantılı olan glukoz ve insülini azaltmasında yardımcı olur.
  • A vitamini yönünden zengindir, bu sebeple göz sağlığımıza iyi gelir.
  • C vitamini bakımından diğer turunçgillere göre 4 kat daha fazla vitamin içerir. Düzenli olarak tüketildiğinde cildin parlamasını sağlayıp, saçların dökülmesine engel olur.
  • Düzenli spor yapanlara özellikle tavsiye ediyorum. Bunun sebebi içeriğindeki “magnezyum” oranı. Magnezyum; kaslarımızın ve sinir sistemimizin rahatlamasını sağladığı için yoğun antrenmanlar sonrası magnezyum içerikli besinler kas ağrıları için doğal bir tedavi yöntemi olur.

Yazan: Melisa Darmar

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments