Güneş Lekelerine İyi Gelen 10 Yöntem

Kumsala uzanması, denizin ışıltısını izlemesi, sepserin kokteylleri hüpletmesi, güneşlenmesi çok zevkli ama dikkat edilmediği takdirde zararları da büyük. En büyük zararı da cildimize. Kanser, güneş yanıkları, güneşin cildi yaşlandırmasından bahsetmiyorum bile. Belki bunlar kadar büyük olmasa da güneş lekeleri gibi olumsuz bir etkisi de var. Neyse ki evde uygulayabileceğin bazı doğal yöntemler sayesinde geçebiliyor. Sen yine de güneşe karşı önlemini, mesela koyucu güneş kremi gibi, al da; deniz ve havuz keyfin bölünmesin. Şimdi güneş lekelerinde en doğal, en pratik şekilde nasıl kurtulabiliriz bir bakalım.

1- Yoğurt, lekelere iyi gelir, cildi ferahlatır. Yoğurdu pamuk yardımıyla lekeli bölgeye uygula. 10 dakika sonra da durula.

2- Hindistan cevizi suyu, cildi onarır. Ve beyazlatıcı özelliği sayesinde güneş lekelerini açar. Lekeli bölgeye, günde iki kere uygula.

3- Kil, cildin rengini açar. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak, ölü hücreleri yok eder. Kili suyla macun kıvamına getirip, lekeli bölgeye sür. 20 dakika beklet ve yıka.

4- Salatalık, cildi rahatlatır ve ferahlatır. İçeriğindeki C vitamini de yenileyicidir. Ezilmiş salatalığı lekeli bölgeye sür ve bu yöntemi her gün uygula.

5- Yeşil çay, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cilt problemlerine iyi gelir. Çayını içtikten sonra soğuk poşeti lekelerin üstüne koyabilirsin.

6- Elma sirkesi, kararmış ve lekelenmiş cilde iyi gelir. Elma sirkesini pamuk yardımıyla lekeli bölgeye uygula ve 10 dakika sonra durula.

7- Aloe vera, cildi yeniler. Jelini lekeli bölgeye sür, yarım saat bekledikten sonra da durula. Bunu her gece uygula.

8- Limon, içindeki asit özü sayesinde ciltteki hasarları onarır ve cildi yeniler. Bir parça pamuk yardımıyla, lekeli bölgeye, her gün uygula.

9- Muz, hücreleri canlandırır. Bir tane muzun kabuğuyla güneç lekesini güzelce ovala. 15 dakika sonra da bol su ile durula.

10- Oksijenli su, yaraları iyileştirdiği gibi güneş lekelerine de iyi gelir. Bir pamuğa bir miktar oksijenli su dök ve lekeye uygula. Durulamana gerek yok.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir