Günlük Hayatında Dikkat Etmen Gereken 10 Zararlı Alışkanlık

Hepimizin vazgeçemediği, bazen de pek fark etmediği alışkanlıkları var. Bu alışkanlıkların bazıları iyi hissetmemizi sağlarken bazıları, biz farkında olmasak da, oldukça zararlı. Sağlığımız açısından hem de. Ama günlük hayatımızın bir parçası olmuşlar ve bir noktadan sonra belki ezbere, belki de robot hareketlerle yapıyoruz bunları. Sonuçlarını düşünmüyoruz pek. Hayatımızı daha sağlıklı ve kontrollü bir rutine bağlamak adına bu alışkanlıkları geride bırakmamız ya da değiştirmemiz şart. Şimdi sana muhtemelen pek de önemsemediğin ama dikkat etmen gereken 10 alışkanlığı sıralayacağım. Sen de bunları bırakacak; su içmek, şarkı söylemek, yürüyüş yapmak gibi yararlı alışkanlıklar edineceksin. 🙂 Anlaştıysak başlıyorum!

1- En zararlı, en kötü, en pis alışkanlığı tahmin etmişsindir aslında. Ama ben yine de belirteyim: Sigara içmek!

2- Sigara kadar zararlı olmasa da adeta bir uzvunmuş gibi 7/24 telefonla takılmak da zararlı. Özellikle de telefonla uyumak, onu kalbinin üstünde tutmak.

3- Çok fazla uyumak ya da çok az uyumak, işte bütün mesele bu! Bir insanın 8 saat ve kaliteli bir uyku alması çok şeyi olumlu yönde değiştirebilir.

4- Güneş kremini sadece yazları, o da plaja giderken kullanmak zararlı değil ama yetersiz bir alışkanlık olarak listemizde. Her mevsim, her dışarı çıkışta lütfen!

5- Topuklu ayakkabı seksi olabilir ama maalesef sağlıklı değil. Ayağın anatomisini bozuyor, duruş, kalça ve omurga bozukluklarına sebep oluyor.

6- Hızlı bir hayat yaşıyor olabiliriz ama bazı şeyleri sağlığımız açısından yavaş yapmak zorundayız. Nedir bunlar: El yıkamak, diş fırçalamak ve yemek yemek.

7- Kendimizi eleştirmek, karşımızdakini küçümsemek, başımıza gelmeyen olaylar karşısında yargılayıcı bir tutum sergilemek de ruhani hayatımıza zarar veren alışkanlıklar.

8- Bir şeyin aslını araştırıp, okuyup öğrenmek yerine; biliyormuş gibi yapmak, bilmemeye devam etmek, işin uzmanını yani gerçekten bileni eleştirmek, boş vermek…

9- Çarşafları düzenli değiştirmemek, yatarken makyajını temizlememek, buzdolabındaki gıdaları tazelememek, hareket etmemek, doktora düzenli görünmemek…

10- Doğaya zarar verecek her türlü alışkanlığı da buraya eklemeden geçemedim. Tek kullanımlık plastikler, çöpe atılan piller, sönmemiş izmaritler ve dahası.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir