Güzelliğin Büyüsü Koku

İnsanları güzelliğinizle büyüler, kokunuzla hafızalarında kalırsınız. Sindirella gibi ayakkabınızı bırakamıyorsanız, kokunuzla ardınızda iz bırakabilirsiniz.

Kokunuzla etkilemek için nelere dikkat etmelisiniz, parfüm nedir, parfümü nereye sıkmalıyız, parfümü nasıl seçmeliyiz… Koku büyüsünün içinde birçok detay saklı.

Parfüm Nedir?

Kokulu yağlar, aromatik karışımlar ve çeşitli kimyasal maddelerden elde edilerek insan vücuduna ve ortamlara güzel koku vermek amacıyla kullanılan karışımlardır.

Bir ayrıntı daha var ki parfüm, Eau de parfüm, Eau de toilette gibi kavramlara ayrılır. Kadınlar için çoğunlukla Eau de parfüm, erkekler için çoğunlukla Eau de toilette üretilir. Bu ayrım kadın ve erkek deri yapısının farklılığından dolayı kalıcılık etkisi için yapılmıştır.

Farkları ise;

Parfüm içinde %100 parfüm oluyor ve bundan dolayı çok daha pahalı ama 2 damla kullanmak yeterli. Eau de parfümde parfüm oranı %25 seviyelerinde geri kalanı alkol ve su. Eau de toilette içinde parfüm oranı %10-15 seviyelerine geriliyor, geri kalanı aynı şekilde alkol ve su.

Parfümün Tarihi

Parfümün tarihi 4000 yıl önceye kadar dayanır. Sümerler tarafından geliştirildiği bilinmektedir. Uygarlıklar boyunca keşfi ve gelişimi değişim göstermektedir.

Herkesin az çok bildiği gibi kokunun memleketi Fransa’dır. Güney Fransa’da Nice’in yakınında bir dağ köyü olan Grasse dünyanın en önemli parfüm üretim noktalarındandır.

Fransa’da parfüm üretimi 16. yüzyılda İtalyan uzmanlar tarafından geliştirilmiş. Parfüm için gerekli çiçekler burada yetiştirilerek Fransa, parfüm merkezi oldu. Orta çağda sık banyo yapmayan Fransızlar gerçeği de doğrulanmıştır ve vücut kokularını parfümle kapatmak için bolca kullanmışlar.

Kolonya ise Almanya’nın Köln kentinde berberlik yapan İtalyan bir kişi tarafından 1709’da üretilmiş “Eau de Cologne” (Köln suyu) adıyla bilinen karışımdır.

Parfüm Sıkma Noktaları

Kulak arkaları, bilmek içleri, boyun ve göğüs bölgesidir. Afrodizyak etkili bir parfüm sıkacaksanız ense ve diz kapaklarının arka tarafını nokta olarak belirlemelisiniz.

Hafızadan en son kaybolan şey: kokudur.

Yazar: 7-Circle

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir