Hamilelik Sürecinde Kendini Daha İyi Hissetmenin 7 Yolu

Bebek beklediğini öğrendiğinden beri hiçbir şey eskisi gibi değil. Bunu çok iyi anlıyorum. Şimdi hem keyifli hem de kendine ve gelişmekte olan bebeğine özen göstermen gereken bir dönemin içindesin. Hayatında yaşayacağın ender ve heyecan verici dönemlerden biri bu. Keyifsiz olmak yerine bu sürecin tadını çıkarmalı, bu süreci bir kutlamaya dönüştürmelisin. Stresin ve kaygının ne yeri ne de zamanı. Hem de sabah bulantılarına, idrara çıkma ihtiyaçlarına, aşermelere, mide yanmalarına, kas ağrılarına, artan duygulara rağmen. Bunlar hamileliğin cilveleri. Hamilelik sürecinde kendinin ve bebeğinin sağlığına dikkat ettiğin, sağlıklı bir yaşam rutini oluşturduğun, moralini ve motivasyonunu yüksek tutacak şeylerle ilgilendiğin, düşüncelerini pozitif hale getirdiğin sürece her şey yolunda olacak. Ben şimdi sana bir de bu dönemde yani hamilelik süresince kendini daha iyi hissetmen için tavsiyeler vereceğim. Çok tatlı bir yolculuğa başladın ve üstelik yalnız da değilsin. Bu yolculuk tüm zorlukları ve heyecanlarıyla bir bütün ve yaşanmaya değer. Şimdi derin bir nefes al, her şeyin ne kadar özel olduğunu hisset ve kendine iyi bak. Bebeğin hayata sağlam adımlarla başlasın! Sen en tatlı anne adayısın. <3

1- Sağlıklı beslenerek hamilelik sürecinde çok daha rahat ve huzurlu hissedebilirsin. 5 besin grubundan da yeterli ve dengeli şekilde beslenmeli, kontrollü bir şekilde kilo almalısın. 

Bunu kendine hep hatırlat: Yüksek lifli, düşük yağlı!

2- Öğün atlamamalı, taze ve organik besinleri tercih etmeli, bol su içmeli, kafein tüketimini sınırlandırmalısın. Senin için özel olarak hazırlanmış beslenme programlarını tercih edebilirsin.

İşte senin için küçük ipuçları;

* Sabah bulantısı için yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçın, öğünlerini sıklaştır ama porsiyonlarını küçült.

* Mide yanması için seni rahatsız eden yiyeceklerden uzak dur ve yemek yedikten sonra uzanma.

* Kabızlık için lifli gıdaları tüketmeye çalış ve tabii ki bol su iç.

3- Bu süreci iyi anlamak, değişmekte olan bedenini tanımak, doğum hakkinda bilgi sahibi olmak endişelenmeni önleyecek. Bunun için doktoruna danışmalı, ihtiyacın olduğunda partnerinle konuşabilmelisin.

4- Hamileliğin sırasında mümkün olduğunca çok dinlenmek sana iyi gelecek. Bu yüzden her fırsatta rahat ettiğin pozisyonda dinlenmeli ve fırsat varken uykunun değerini bilmelisin. 🙂

5- Doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda açık havada yürüyüş yapmalı, hafif ama hayatına hareket katacak egzersizler uygulamalısın. Hem stresi azaltmak hem de doğuma hazırlanmak adına.

6- Nefes egzersizleri, yoga, masaj, sevdiğin müzikleri dinlemek, banyo yapmak, cildini nemlendirmek gevşemeni sağlayacak, rahatlamana yardımcı olacak. Bunları ihmal etmemelisin.

7- Artan besin öğesi gereksinimini karşılamak için mineralleri ve vitaminleri yeterli miktarda tüketmelisin. Bebeğinin gelişimi ve kendini daha enerjik hissetmen için protein, kalsiyum, demir, folik asit tüketimi oldukça önemli.

Hamilelik sürecinde doğru beslenmek kendini iyi hissetmeni sağlar. Ayrıca bu, gelişmekte olan bebeğin için de çok yararlı. Normal beslenmeni uygun bir takviye edici gıda ile destekleyebilirsin. BAYER imzalı Elenatal 1 gibi! Elenatal 1; multivitamin, mineral ve metafolin®*  içeren, hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince kullanılabilen bir takviye edici gıdadır. İçeriğinde folik asit, B12, iyot, demir, selenyum da dahil olmak üzere 12 vitamin, 8 mineral var. Beslenmene dikkat et ki kendini çok daha iyi hisset. Bunu da hem kendin hem de gelişmekte olan bebeğin için yap. Bence sen bu dönemi çok iyi yöneteceksin. Annelik de sana çok yakışacak!

*Metafolin® MerckKGaA^’ nıntescilli markasıdır.

L.TR.MKT.CH.12.2020.3883

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir