Hamilelikte Dikkat Etmen Gerekenler

Bu 12 yaşam tarzına dair ipucu, gelişen bebeğini önlenebilir risklerden koruyarak daha sağlıklı bir hamileliğin keyfini çıkarmanı sağlayabilir.

Hamile kaldığında, bebeğini mümkün olduğunca sağlıklı tutmaya yarayacak yaşam tarzı seçimleri yapman gerekecek. Aktif kalmak ve iyi beslenmek önemli faktörler. Ayrıca günlük alışkanlıklarının birkaçını gözden geçirmen de gerekebilir.

1. İyi dengelenmiş bir beslenme planı izle

Müstakbel bir anne olarak, sana enerji verecek ve senin ve gelişen bebeğinin beslenme ihtiyaçlarını karşılamana yardımcı olacak yüksek lifli, düşük yağlı bir sağlıklı beslenme önerisini izlemende fayda var.

Hamilelik sırasında iyi dengelenmiş ve çeşitli besinlerden oluşan bir beslenme planı izlemek, sana yardımcı olacak. Denenmesi ve uzak durulması gereken yiyeceklerin farkında ol.

2. Belirli yiyecek ve içecekleri alma veya azalt

Bazı yiyecekler ve içecekler, hamilelik sırasında azaltılmalı veya bırakılmalı. Tamamen uzak durulması gereken şeyler arasında alkol ve bazı şarküteri ürünleri yer almakta. Kafein ve bazı balık türleri de güvende olmak için yalnızca az miktarda tüketilmeli.

3. Hamilelik döneminde beslenmeni doğru şekilde takviye etmek için multivitamin ve mineral takviyesi kullanımı için doktoruna danış

Hamileyken belirli besinlerin tavsiye edilen günlük tüketim miktarı artar. Bu yüzden yalnızca beslenerek yeteri kadar besin alamayabilirsin.

4. Yiyeceklerini dikkatlice tüket

Yiyeceklere dokunmadan önce ellerini yıkamak, mutfak tezgahını temiz tutmak, taze meyve ve sebzeleri yıkamak, yiyeceklerini iyice pişirmek ve doğru sıcaklıkta saklamak gibi basit tedbirler seni ve büyüyen bebeğini sağlıklı tutacak.

5. Doğum öncesi ve emzirme derslerine git

Bu grup seansları, müstakbel annelere yeni yolculuklarında neler bekleyebileceklerini ve doğum için nasıl hazırlanacaklarını öğretir. Hamilelik, doğum ve ebeveynliğin zorluklarıyla daha etkili bir şekilde başa çıkmana yardımcı olmak üzere tasarlanmışlardır.

6. Sabah bulantılarını yönet

Hamileliğe ek olarak sabah bulantıları da yaşam tarzını etkileyebilir. Mide bulantısı ve kusma gibi sabah bulantısının sıklık ve şiddetini azaltmaya yardımcı olacak kullanışlı ipuçları mevcut.

7. Kabızlığı ve mide yanmasını azalt

Hamilelik, kabızlığa ve mide yanmasına sebep olabilir. Bu şikayetler için bazı yaygın çözümler sana rahatlık sağlayabilir.

8. Düzenli egzersiz yap

Fit kalmak, stresi azaltmak ve doğuma hazırlanmak için hamileliğin boyunca aktif kalmak önemli. Tercihen her gün, en az 30 dakika yürüme veya yüzme gibi orta düzeyde egzersiz yapmayı hedefle. Zaten düzenli egzersiz yapıyorsan, aşırıya kaçmamak için bunu biraz azaltman gerekebilir. Yorucu egzersizler, temas sporları ve düşebileceğin aktiviteler şimdilik ihtimal dışı.

9. Pelvik tabanı egzersizlerine başla

Hamileliğin ilerlerken, pelvik tabanı kasların yük altında olacak. Hamilelik sırasında ve sonrasında mesaneni güçlendirmeye yardımcı olmak için rutinine bazı pelvik taban egzersizleri ekle.

10. Alkolden uzak dur ve sigara içiyorsan bırak

Hamilelik ve emzirme sırasında tüm alkol ve sigara ürünlerinden uzak durmak faydalı.

Fit kalmak, stresi azaltmak ve doğuma hazırlanmak için hamileliğin boyunca aktif kalmak da önemli.

11. Diş ve diş etlerine ekstra iyi bak

Hamileyken dişlerini nazikçe fırçala ve temizle çünkü diş etlerin daha kolay tahriş olabilir. Sabah bulantısı yaşadıysan, sonrasında ağzını suyla çalkala ve asidin etkilerini azaltmak için dişlerini hemen fırçalamaktan kaçın. Diş hekimini ziyaret ettiğinde hamile olduğunu söyle.

12. Kedi işlerine mesafeni koy

Kedin varsa, kedi kumu kabını temizlemek için kauçuk eldiven giy veya başkasından temizlemesini iste çünkü zararlı bakteriler içerebilir. Bahçeyle uğraşıyorsan da eldiven giymek iyi fikir.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir