Hayat Kaliteni Artırmak için Basit Öneriler

Aslında hepimizin içinde aynı şeye karşı bir tutku var: Kaliteli yaşamak! Kim istemez ki uykusu tam veenerjisi yerinde uyanmayı, günün her anında mutlu ve zinde hissetmeyi, her gününü verimli geçirmeyi, her yeni günü gülerek ve severek karşılamayı. Ama biz hep bahanelere sığınıyoruz, “şu şöyle oldu, bu böyle oldu, ondan böyleyim” diye. Aslında hayat kaliteni artırmak tamamen senin elinde! Daha güzel yaşama olasılığın varken neden daha azıyla yetinesin ki? Sana birkaç önerim var, beğendiklerini uygula bakalım.

1- Düzenli uyu! Düzenli ve yeterli uyku, güne dopdolu bir pil olarak başlamanı sağlıyor, eğer uyku düzenin bozuksa ve yeterli miktarda uyumuyorsan üzgünüm ama güne zayıf bir pil olarak başlıyorsun.

2- Bol su tüket! Bol su tüketmek hem cildine hem vücuduna çok iyi gelecektir. Hele ki vücudunun kaybettiği su miktarının arttığı bu günlerde sana yardımını hemen hissedeceksin. Ne diyorduk; en az 2 litre! Ayrıca bol su tüketmen yaşadığın baş ağrılarını da ciddi oranda azaltacaktır.

3- Aşırı yemek yeme! Yemekten “şimdi çatlayacağım, ay karnım, of” diye kalkmaktan vazgeç, kararında ve sağlıklı beslenmeye özen göster.

4- Kahvaltı etme alışkanlığı geliştir! Güne iyi yapılmış bir kahvaltıyla başlamak seni 1 adım öteye taşıyacaktır. Bana güven!

5- Öğünlerini azalarak ilerlesin! Kahvaltı > öğle yemeği > akşam yemeği, başka da öğün yok zaten. Evet, yanlış okumadın, gece atıştırmalığı diye bir öğün yok.

6- Hazır her yer mis gibi çiçeklerle dolmuşken evin neden dolmasın ki? Bitki yetiştir! Kokusunu, görünüşünü, rengini sevdiğin bitkilerle donat balkonunu, salonunu, ofisini. Yaşadığın yer güzelleştikçe, senin de günün güzelleşecek, emin ol.

7- Gönüllülük işlerinde yer al! Gönüllülük işlerinin içinde bulunmak sana bambaşka bir iç huzur vererek hayattan aldığın keyfi ve kendine olan sevgini artıracaktır. Bak bakalım neler yapabilirmişsin.

8- Her yeni sene yeni bir hobi edinmeye çalış! Çiz, çal, yüz, dal, koş, dans et… Kendine katacağın her yeni hobi, özgüvenine de direkt olarak katılır. Hadi bu yazı bir de bu yönden değerlendir.

9- Seni strese sokan, üzen, kıran insanlardan uzaklaş! Sevdiklerinle daha fazla zaman geçir, bir kere yaşıyoruz ayol niye kendimizi gerelim?

10- Kin tutmaktan vazgeç! Sen pozitif ol, hayat da sana pozitiflikler sunsun. Mutsuz olmak için çok tatlısın.

11- Doğayla daha çok zaman geçir! Minik doğa yürüyüşleri, ufak kamplar bedenini ve ruhunu çok dinlendirecektir. Hadi ayarla takvimini!

12- Hediye ver ve hediye al! İster sevdiklerine hediyeler alıp onların mutluluğu ile mutlu ol, ister kendine küçük ödüller olarak hediyeler alıp direkt kendini sevindir, tercih senin.

13- Daha çok film izle, daha çok kitap oku, daha çok tiyatroya git! Hem seni dinlendirecek hem bilgilendirecek hem de hayal dünyanı geliştirecek bu üç etkinliğe mutlaka yer ver ajandanda.

14- Her sene kendine “goals” koy ve onları yerine getirmeyi ihmal etme, kendini tatmin etmenin nasıl güzel hissettirdiğini göreceksin.

15- Eline geçen her fırsatta yurt içi, yurt dışı gez! Uzak, yakın, sıcak, soğuk ayırt etmeden her yerin bir güzelliği olduğu fikriyle yola çık. Gidişin, gittiğin yerin ve dönüşün tadını çıkar!

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir