Hayatına Sihir Katacak Gizli Kelime

Sihirli bir kelime olsa da hayatımızı değiştirse deriz değil mi? Sihirli kelimelerin varlıklarına öyle inanırız ki “Abra Kadabra” kelimesini söylediğimizde sihirli bir an yaşamak isteriz. Sana söylemem gereken birkaç şey var.Öncelikle seni hayal kırıklığına uğratmak istemem ama maalesef “Abra Kadabra” gibi sihirli bir kelime yok. Keşke olsaydı, hayat üstümüze geldiği anda o kelimeyi söyleyerek tüm sorunlardan kurtulabilseydik.  Böyle bir şansımız yok fakat elimizde bir kelime var. O kelimeyi söyleyerek çeşitli kapılar açabilir, bilmediğimiz yolculuklara çıkabilir ve hayatlarımızda bir sihir anı yaratabiliriz. O kelime: EVET!

Bu yazı, Jim Carrey’in Yes Man ( Bay Evet) filmindeki tarikat gibi bir amaç taşımıyor. Yalnızca Virgin imparatorluğunu kuran Richard Branson’ını örnek alarak yazıldı. Çalışanlarının, Branson’a Doctor Yes lakabını takmalarını sağlayan ve Branson’a göre sihir yaratan ve her gün çok daha sık söylememiz gereken kelime: evet.

Evet demekten kastım, yapman gerekenden daha fazlasını yapman yani senin görevin olmayan işlere girmen değil. Ya da yaparken rahatsızlık duyacağın ve sonucundan memnun olmayacağın şeyleri de yap demiyorum. Hayatını daha iyi yapmayacağından emin olduğun bir aktivite için zamanını, eforunu, paranı veya dikkatini harcaman gerektiğini de söylemiyorum. Kararsız kaldığın, sonucunu merak ettiğin şeylere girmek için daha hevesli ol. Yeniliklere, farklılıklara açık olmalısın.

Biliyorum, elinden geldiğince değişik aktivitelere dahil olmaya çalışıyorsun ama biraz daha kendini zorlayarak bambaşka deneyimlere sahip olabilirsin. Bu deneyimlerle kendini çok daha farklı yerlerde göreceksin. Kendini tanıyacaksın. Bilmediklerini öğreneceksin ve hayatına yön verirken “Evet” dediklerin sayesinde yaşadıklarınla yeni bir rota çizebilme şansına sahip olacaksın.

Evet kelimesinin gücünü küçük bir aşk hikayesiyle taçlandırarak yazımı sonlandırmak istiyorum. Dünyanın en iyi müzik grupları arasına adını altın harflerle yazdıran The Beatles grubunun dağılmasının en büyük sebeplerinden birisi olan, dillere destan bir aşk hikayesi olan Yoko Ono – John Lennon ilişkisi bu kelime sayesinde başladı. Tabii ki, Lennon, Yoko’ya “Benimle evlenir misin?” dediğin de Yoko’nun verdiği “Evet!” cevabından bahsetmiyorum. İkilinin tanıştığı gün yaşanan bu olay, Lennon’ın Yoko’ya olan ilgisini arttıran ve ilişkilerinin başlangıç noktası olarak gözüken bir hikaye. Yoko, Lennon’ı, yakında açacağı bir sergiye, açılıştan önce davet ediyor. London Gallery’de gerçekleşecek sergide, Yoko’nun bir eserinde merdivenle bir yere tırmanıp teleskopla tavana bakman gerekiyor. Lennon buraya çıkıyor ve tavana baktığında tek bir kelime yazıyor ve bu kelime Lennon’ın Yoko’ya belki de aşık olmasını sağlayan kelime: Yes (Evet).

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir