#HAYVANHAKLARIYASASIHEMEN

Son zamanlarda sokak hayvanlarına şiddet uygulandığına dair çok fazla haber görüyoruz. Toplu uyutmadan tutun da sadece havladığı için bile masum bir canlının zehirlendiğini okuyoruz. Evlerimizde, sokaklarımızda bizimle beraber yaşayan, bizi karşılıksız seven dostlarımıza yapılan bu korkunç şiddeti görünce hepimiz çok sinirleniyoruz. Ne yazık ki bir sokak hayvanına şiddet uygulandığı veya öldürüldüğü zaman para cezası uygulanıyor. Evlerimizde beslediğimiz dostlarımıza şiddet uygulandığı zamansa dava açmamız mümkün. Bu durumda yasalar hayvanları “mal” olarak görüp “mala zarar”dan karşı tarafa ceza veriyor. Sahipli hayvanların terk edilmesini, sokağa bırakılmasını önleyen bir yasa yok. Hayvanseverlerin isteği ise hem sokak hayvanlarının korunması hem de bizim dostumuz olarak gördüğümüz hayvanlarımızın mal olarak görülmemesi. Yani dostlarımız arasında sahipli – sokak hayvanı farkını ortadan kaldırıp, hak ettikleri gibi yaşamalarını sağlamak. 

Kediler 20 yıla kadar yaşayabiliyor, köpekler ise 13 – 14 yıl yaşayabiliyorlar ancak sokakta yaşamak zorunda kaldıkları sürece bu sayı 3 – 5 yıla kadar düşebiliyor. Bunun için hayvanseverler sosyal medyada #hayvanhaklarıyasasıhemen hashtag’i ile sokak hayvanları için koruma sağlayan yasalar istiyorlar. 

Aslında sadece sokak hayvanları için de değil ülkemizin ormanlarında, dağlarında yaşayan vahşi hayvanlar için de çok acil bir yasa düzenlemesi gelmesini istiyoruz. Çünkü ne yazık ki vahşi hayvanlar sadece sözde “hobi” olarak avlanıyorlar. Avcılık bir spor değildir! 

Bu yüzden #hayvanhaklarıyasasıhemen! 

Kaynak: https://www.vegusta.com.tr/

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir