Hazır Gıdalar Sağlığımızı Tehdit mi Ediyor?

Günümüzde Dünya’nın her yerinde sağlıklı beslenmeye olan ilgi gittikçe artıyor. İnsanlar gün geçtikçe bilinçlenerek konuya daha fazla hassasiyet göstermeye başlıyorlar. Fakat bazı durumlarda ise yaşam koşulları sebebi ile tüm gıdaları evde yapmak pek de mümkün olamayabiliyor. Bir de kolaya kaçılması söz konusu olduğundan tüketiciler hazır gıdaları yani işlenmiş olan gıdaları tüketmeye yöneliyorlar. Haliyle bu durum da sağlığımızı etkiliyor. 

Peki, nedir bu hazır gıdalar derseniz:

Gıdanın raf ömrünü uzatmak amacı ile çeşitli katkı maddeleri, kimyasallar vb. eklenerek paketli olarak satılan tüm ürünlerdir. Asla organik olmayan, evde yapılmayan ve marketlerden alınan bütün paketli ürünler bu sınıfa giriyor. Ek olarak dondurulmuş gıdalar da tabii bu gruba dâhildir. 

Sağlığımıza olan etkilerine değinecek olursak:

Hazır gıdalar, kanser riski taşımasından dolayı çok fazla eleştirilmektedir ve risk taşıdığı da bilim dünyasında kabul edilmiştir. İçerisinde çeşitli katkı maddeleri (koruyucular, lezzet arttırıcılar, aromalar vb. birçok madde) ve gıdanın dayanıklılığını arttırıcı kimyasallar bulunduğundan dolayı maalesef sağlığa olumsuz etkileri olabilmektedir. Tabi bu durum, uzun vadede ve çok fazla tüketilmesinden dolayıdır. 

Bu kimyasallar belli oranlara göre gıdaya eklenir ve maalesef zaman ile sürekli tüketilmesine maruz kalınmasından dolayı, vücut belli bir süre sonra tepki verir. Bu durumda bağışıklığı düşürerek hastalıklara zemin hazırlar. İşlenmiş gıdalar, yetişkinlerde kansere yakalanma riskini %30 arttırırken, özellikle de çocuklar için bu risk %60’a kadar çıkabilmektedir. Bunun en büyük sebebi de çocukların bilinçsizce erken yaşta daha fazla işlenmiş gıda tüketmeye başlamasıdır. Aynı zamanda bu aşırı tüketim ile de gıdaların içerisindeki kimyasalların vücutlarında birikmesidir. 

Peki, kanser dışında başka hangi rahatsızlıklara sebebiyet veriyor?

Kalp-damar hastalıkları,  diyabet (özellikle paketli gıdaların içerdiği glikoz şurubundan kaynaklı), çocuklarda gelişime olumsuz etki, cilt rahatsızlıkları gibi problemlerde zamanla görülmektedir.  Bir de bunlara GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) gıdaların tüketimi eklenince durum daha riskli hale gelmektedir. 

Hazır gıdaları daha az tüketmek için neler yapabiliriz?

Günlük hayatımızda hazır gıdalardan tamamen uzak durmak pek mümkün değil gibi gözükse de kullanımını minimum seviyeye indirgemek mümkündür. Tabii, bunun için çeşitli alternatifler mevcut. Örnek olarak;

  • Domates sosu, salça, turşu, tarhana gibi evde yapılabilecek gıdalara yönelebilirsiniz. Üstelik bu gıdalar yıl boyunca tazeliğini koruyor. Bilinçli insanların artık bu yöntemlere yöneldiğine şahit olabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi de hazır gıdaların raf ömrü ne kadar uzunsa içerisinde o kadar fazla gıda katkı maddesi olduğunu bilmeleridir. 
  • Yoğurt, evde geleneksel yöntem ile hazırlanabilen en bilindik gıdalardandır ve yapımı da çok kolaydır. Günlük süt ile yapacağınız yoğurt ile çok daha sağlıklı olmanız mümkündür. Hem bağışıklığınız artacak hem de katkı maddelerine maruz kalmamış olacaksınız.
  • Mevsimindeki taze sebze ve meyveleri tüketmenizde hazır gıdalardan sizi uzaklaştıracaktır. Özellikle de konservelerden! İlla konserve de tüketeceğim ben diyorsanız cam olanları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
  • Hazır bulyonlar yerine, kendinizin haşlayıp elde ettiği et ve tavuk suyunu yemeklerinizde kullanmanız sizi en zararlılardan olan çin tuzu olarak da bilinen monosodyum glutamat katkı maddesinden uzak tutmuş olacaktır. Çünkü bu madde başta sinir sistemi olmak üzere vücuttaki birçok sisteme zarar veriyor! Aman dikkat…

Paketli ürünlere şans vermek istiyor iseniz, organik olanları tercih etmeniz geleceğinize yatırım olacaktır. Hem besin değerleri çok daha yüksektir hem de katkı maddeleri çok çok az denilecek seviyededir. Paket üzerindeki organik logosuna dikkat etmeyi unutmayın!

Maydanoz, nane, fesleğen, dereotu gibi gıdaları ise organik tohum alarak ufak bir saksıda yetiştirip yemeklerinizde kullanmanız mümkün. Hem de size çok daha keyif verecektir, emin olun.

Sağlığımız her şeyden daha önemli; fakat farklı nedenlerle zaman zaman ihmal edebiliyoruz. Önemli olan her koşulda kendinizi mutlu ve stresten uzak bir hayata hazırlayabilmek! Bunu başarabilmek de tamamen kendi elinizde.

Yazar: 7-Circle

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir