Hemen Hemen Her Stephen King Uyarlamasında Gördüğümüz 10 Şey

Stephen King, korku türünün en çok satan yazarı olmasının yanı sıra kitapları sinemaya en çok uyarlanan yazarı da. 1947’de ABD, Portland’da dünyaya geldi. 60’larda çok gençken yazmaya başladı, hikayelerden romanlara geçiş yaptı, gerilim ögelerini ustalıkla kullandı ve sinematografik romanlar yazma konusunda efsaneleşti. Yazarın ilk sinema uyarlaması Brian De Palma tarafından 1976’da çekilen “Carrie” oldu. O zamandan beri de eserleri TV ve sinema dünyası için eşsiz bir kaynak. Onun hakkında ilginç bilgiler de var. Mesela 13 sayısından çok korkuyor, Richard Bachman takma adıyla kitaplar yayımladı, H. P. Lovecraft hayranı… King, şu günlerde “It” romanından uyarlanan ve korku salan bir palyaçoyu anlatan “It Chapter Two” ile yine sinemalarda fırtına gibi esiyor. Film, diğer King uyarlamaları gibi gişe rekorları kırıyor. Bakalım neredeyse her Stephen King uyarlamasında karşımıza çıkan detaylar nelermiş.

1- Genelde orta sınıfa dair bir yaşam vardır. Özellikle de kasaba kültürüyle karşılaşır, onların sakin ve merkeze uzak dünyasını görürüz.

2- Baş rollerde mutlaka çocuklara yer verilir. Bunlar bazen psikopat küçük çocuklar, bazen de zorbalar tarafından taciz edilen nerd çocuklardır.

3- Çocukların arkadaşlığı ve kötülüğe karşı birleşmeleri işlenir. Sevimsiz çocuk çeteler bu çocukların ikincil düşmanları olurlar. İlki daha büyük ve doğa üstü bir kötülüktür.

4- Beyzbolla ilgili bir detay muhakkak vardır. İster beyzbol kartı ister beyzbol topu olsun…

5- Uzaylılar ve uzaylı kültü de senaryolarda sık sık geçer. Bu uzaylılar bazen insan bedeninde karşımıza çıkar.

6- Castle Rock kasabası Stephen King öykülerinin neredeyse hepsinin geçtiği kasabadır.

7- Pennywise efsanesi birçok Stephen King romanında ve dolayısıyla uyarlamasında yer alır. Pennywise aslı ışık olan, korkunç bir palyaçodur.

8- Psişikler, ölüleri görenler, diğer boyutlara geçebilenler, şekil değiştirebilenler, aniden kaybolabilenler, süper güçleri olanlar, dünya dışı oluşumlar Stephen King’in halkını oluşturur.

9- Bir trajediyi korkuyla harmanlayıp sunmak olmazsa olmazlardandır. Bu yüzden her Stephen King uyarlamasında hem üzülür hem de geriliriz.

10- Ve son olarak hemen hemen her Stephen King uyarlamasında karşımıza çıkan şey Stephen King’in kendisidir. Çünkü filmlerde görünmeyi çok sever.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir