Hemen Hemen Her Tim Burton Filminde Gördüğümüz 10 Detay

Sinemanın biraz karanlık biraz da çocuksu yönetmenlerinden biri Tim Burton. Kendine has bir tarzı var ve bu tarzı her filmine yansıtıyor. Filmlerin kendisi için bir terapi olduğunu ve tuhaf karakterleri çok sevdiğini her defasında vurgulayan yönetmen, 50 yıllık kariyeri boyunca keyif aldığı filmleri çekti ve çekmeye de devam ediyor. İster düşük ister yüksek bütçeli olsun, kendi karar verdiği ve sevdiği gibi olsun istiyor. Burton daha çocukken stop-motion filmler çekerek başlamış yönetmenliğe. Ama çektikleri hep “çocuklar için fazla korkunç” bulunmuş. Yine de tarzından ödün vermeden devam etmiş kariyerine. Ünlü yönetmenin “Beterböcek”, “Makas Eller”, “Noel Gecesi Kabusu” gibi filmlerini çok iyi biliyoruz. Şimdilerde de “Dumbo”yla sinemalara renk katıyor. Yani sevilesi ucubeler üretmeye devam ediyor. Ve sanatla acayipliği birleştiriyor. Çünkü ne de olsa onun için her gün Cadılar Bayramı.

Hadi gel, “bu bir Tim Burton filmi” diyebileceğimiz 10 ayrıntıya göz atalım:

1- Bir Tim Burton filminde hem gotik ögeler hem de mizah her zaman iç içedir. Bu, orijinal Tim Burton tarzıdır.

2- Kuklalar, masal kahramanları, hayvanlar ve canavarlar onun vazgeçilmez karakterleridir.

3- Vazgeçilmez oyuncusu ise aynı zamanda iyi arkadaşı da olan Johnny Depp’tir. Hatta “Makas Eller” (1990) filmi sayesinde Johnny Depp’in ünlenmesine yardımcı olmuştur.

4- Müzik konusunda ise genellikle Danny Elfman’a başvurur. Çok da iyi yapar çünkü bu sayede filmleri daha bir seyirlik olur.

5- Adeta büyük gözlü, bebek yüzlü, sarışın kadın takıntısı vardır. Her filminde bir tane görürüz bunlardan.

6- Fonda tuhaf bitkileri ve iskambil desenlerini kullanmaya bayılır. Tabii genel atmosfer, muhakkak karanlıktır.

7- Neredeyse her filmi, hikayelerinin ve çizimlerinin kendisine ait olduğu kitabı “İstiridye Çocuğun Hüzünlü Ölümü ve Diğer Hikayeler”e benzer.

8- İkonik korku karakterleri favorisidir ve filmlerinde onlara fazlasıyla yer verir. Vincent Price, Vampira, Ed Wood gibi.

9- Christopher Walken’ın rahatsız edici tatlılığından ve Helena Bonham Carter’ın tekinsiz oyunculuğundan asla vazgeçmez.

10- Ölüm, cinayet, kötülük, intihar, yıkım gibi hayatın tatsız meselelerini; olabilecek en masalsı ve ironik şekilde işler.

 

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir