Her Gezginin Bilmesi Gereken 8 Şey

Eğer bir değil pek çok kez geziye çıktıysan, gezmek senin için hayatında mutlaka olması gereken bir eylemse, anı biriktirmek senin için bir şeyler satın almaktan daha değerliyse, turist gibi takılmayı değil de gezdiğin yerlerin bir parçası olmayı tercih ediyorsan sen de bir gezginsin. Bu durumda sana yardımcı olacak ve ileride yapacağın şahane yolcukları destekleyecek 8 bilgiyle karşındayım.

1- Yoldaşın olacak bir çantan olsun. Bu çantada su mataran, yedek çorabın, ilaçların, şarj aletin, güneş gözlüğün, ıslak mendilin, bozulmayan besinlerin ve katlanabilir yağmurluğun olsun.

2- Bazı uygulamalardan yardım alman daha pratik ve etkili olabilir. Mesela harita için Google Maps, mekanlar için Yelps, taksi çağırmak için Uber, uçak için Skyscanner, otel için Booking.com gibi.

3- Her gezginin favori bir kitabı illa ki vardır. Mesela ben sana bu konuda Benian Çulhaoğlu’nun “Yalnız Seyahat Etmenin Dayanılmaz Hafifliği” kitabını önerebilirim.

4- Her gezginin favori bir filmi de vardır. Ben yine sana bir tane önereyim: 2007 yapımı “Into the Wild”ı izleyebilirsin. Her şeyi geride bırakan ve vahşi hayata dönen bir gezginin hikayesi.

5- Ryu Murakami’nin şu sözünü her zaman hatırla: Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.

6- Her zaman yeni yollar keşfetmeye, yeni tatlar denemeye, yerel halkla sohbet etmeye istekli ol. Kaybolmaktan korkma ve evet, tamam kelimelerini daha sık kullanmaya çalış.

7- Yurt dışına çıkmak o kadar da zor değil. Korkma, araştır ve bir yolunu bulmaya çalış. Çünkü her zaman bir yol vardır. Sen yeter ki gezmeyi aklına koy ve ilerle. Tadını çıkara çıkara ama.

8- Uzun yollara dayanacak sabrın, erken kalkacak enerjin, bir kenarda nakdin olsun. Ayrıca seyahatlerini not etmek, fotoğraf çekmek, bir mekanda dinlenmek, alışveriş için vaktin de olsun.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir