Her Kadının Okuması Gereken Feminist İçerikli Kitaplar

Kadınlar olarak gücümüzü biliyoruz. Birlikte el ele güzel yarınlar inşa edeceğiz. Bu yarınları inşa ederken daha adil bir dünya için okunması gereken birbirinden önemli feminist kitapları senin için derledim. Okuyup beğendiklerini benimle paylaşmayı unutma!

Kendine Ait Bir Oda


“Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!..” 

Kadınları ve kurmacaları anlatan bu kitap, dünya kurulduğundan beri kadınların yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor. Kurmaca edebiyat kavramı üzerinden bir kadının aslında sadece yazmak için değil; bilim, sanat ve her türlü konuda bir eser ortaya koyabilmesi için paranın, özgürlüğün ve kendine ait bir odanın önemine değiniyor. 

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

“Baba sisteminden kaynaklanan özgüven eksikliği, bir sürü yetenekli kızı, biliminsanı olmaktan alıkoyar.”

Kadınların yaratılış itibariyle her zaman eksik, yarım hatta “cadı” olduğu bile söylenir. Bu kitapta ise Valerie Solanas ironik bir dille kadınların patriyarka karşısında yaşadığı sorunlardan; aile, baba, akıl hastalığı ve cinsellikle ilgili konulardan bahsediyor. 

The Things I Would Tell You

The Things I Would Tell You hem İngiliz hem Müslüman hem de kadın olmanın zenginliklerini ve zorluklarını ele alıyor. Kitap önyargıları yıkmak için birebir ve çok değerli. Sabrina Mahfouz’un editörlüğünü yaptığı kitapta birçok yazar bulunuyor. 

Kadının Görünmeyen Emeği 

“Kadınların ezilmesinin maddeci bir tahlilini geliştirmek, maddeci bir feminizmin temellerini araştırmak. Bunun için de kadınları tâbi kılan somut pratiği, kadınlarla erkekler arasındaki nesnel, maddi çıkar çatışkısını ortaya koymak; kadınların harcadıkları emeği görünmez olmaktan kurtarıp adını koymak. İşte 1970’lerde Batılı feministlerin uğraştıkları en temel sorunlardan biri buydu.”

Bu makalede patriyarkanın, erkek egemenliğinin tarihinden ve kadınların el emeğinin hiç sayılmasından bahsediyor. 


Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir