Hızlı Kilo Kaybetmek İçin 3 İpuçu

Hızlı kilo vermenin birçok yolu vardır. Ancak, çoğu bizi aç ve tatminsiz hale getirir. Sonucunda da kilo verme yolculuğundan vazgeçmemize neden olur. İşte tüm bunları önleyerek hızlı bir şekilde kilo vermek için sizlere 3 adım;

*İştahınızı önemli ölçüde azaltın
*Bir şeyler yemek için iyice acıkmayı beklemeyin
*Metabolik sağlığınızı aynı anda iyileştirin

Şimdi bir de bu 3 adımın içeriğine göz atalım.

1. Şekeri ve Nişastayı Kesin!

En önemli kısım şeker ve nişastayı hayatımızda azaltmaktır. Bunu yaptığımızda, açlık seviyemiz düşer ve çok daha az kalori tüketiriz. Ve vücudumuz enerji için karbonhidrat yakmak yerine yağlardan beslenmeye başlar. Aynı zamanda düşük karbonhidrat alımı ile böbreklerden fazla su ve tuz atımı gerçekleşir ve vücudumuzdaki ödem dediğimiz şişkinlik azalmış olur.

2. Protein, Yağ ve Sebze Yiyin.

Yemeğimizin her birinde bir protein kaynağı, bir yağ kaynağı ve düşük karbonhidratlı sebzeler bulunmalıdır. Bu şekilde bir düzen oluşturmak karbonhidrat alımımızı otomatik olarak günlük önerilen miktarlara ( ortalama 50 gr ) getirecektir.
Çalışmalar protein  yemenin metabolizmamızı günde 80 ila 100 kalori arttırdığını gösteriyor. Ayrıca yüksek proteinli diyetler, yiyeceklere duyulan istek ve takıntılı düşünceleri % 60 oranında, gece geç saatlerde atıştırma arzusunu da yarı yarıya azaltıyor ve günlük olarak 441 kalori daha az alabilmemizi sağlıyor.Tüm bunların yanında brokoli, karnıbahar, ıspanak, domates, Brüksel lahanası, lahana, pazı, marul, salatalık, mantar gibi sebzeleri ve zeytinyağ, hindistan cevizi yağı, avokado gibi yağları da beslenmemize eklemek faydalı olacaktır.

3. Fiziksel Aktivitenizi Arttırın.

4. İsteğe Bağlı Haftada Bir Gün Serbest Gün Yapın.

Bunu yaparken aşırıya kaçmadan sağlıklı karbonhidratları tercih ederek ilerlemeye özen gösterin.

5.Kalori Saymak Yerine Porsiyon Kontrolü Yapın.

Karbonhidratları çok düşük tuttuğumuzda ve protein, yağ ve düşük karbonhidratlı sebzelere sadık kaldığımız sürece kalorileri saymamız gerekmez 😉

Tüm bu anlattıklarımızı maddeler halinde ipucuna çevirirsek eğer;

* Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın.
*Günlük su tüketimine özen gösterin
*Şekerli içeceklerden ve meyve suyundan kaçının
*Yemeklerden yarım saat önce su için
*Çözünür lif yiyin
*Kahve / çay için ( eşlik eden rahatsızlıklarınız yoksa ) Tercihim metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bakımından yeşilçaydan yana olur. Ama unutmadan yeşil çayın tansiyon düşürücü etkisi olduğunu da belirtmek istiyorum. Eğer ki tansiyon probleminiz var ve ilaç alıyorsanız kontrollü gitmenizde fayda var. Herhangi bir problemi olmayanlara ise önerim günde max. 3 fincan 😉 )

*Çoğunlukla işlenmemiş yiyecekleri yiyin
*Yemeğinizi yavaş tüketin
*Her gece iyi bir uyku uyuyun
*Her gün tartılmayın !
*Kendinizi aç bırakmayın

 

Dyt. Sedef Olcay

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments