Hızlı Saç Uzatmak İçin 10 İpucu

Kısa saç hem genç gösteriyor hem de oldukça modern. Doğru bir kesimle herkese de yakışabiliyor. Fakat uzun saçın sultanlığı hiçbir dönemde ve hiçbir yaşta değişmiyor. Saçların ne kadar kısa olursa olsun belki de yeni bir kesim için uzatmak isteyebiliyorsun. Veya uzun saçı özleyebiliyor ve bir an önce o çok havalı topuz ya da örgü modellerini denemek istiyorsun. Çok uzun bir saçın var ve daha da uzun olsun diyorsun. Bu da bir ihtimal. Tabii bu uzama işlemi o kadar da çabuk olmuyor. Neredeyse 1 yıl beklemek gerekebiliyor. Bu süreci kısaltmanın bazı yolları da yok değil. Şimdi sana bu konuda birkaç tüyo vereceğim.

1- İlk madde her zaman sağlıklı beslenmen. E vitamini saç köklerini beslerken, C vitamini de sağlıklı bir saç dokusu sağlar. Bu yüzden beslenme düzeninde E ve C vitaminlerine yer vermelisin. Yeterli miktarda su içmeyi de ihmal etme.

2- Duştayken saç köklerine masaj yapmak, kan akışını hızlandırır. Bu, saçlarının uzaması demek.

3- Duştan sonra saçlarını soğuk suyla durularsan nemi saçlarına hapsedersin. Bu da saçlarının uzaması demek.

4- Maşa, fön makinesi, saç düzleştirici gibi saça yüksek ısı veren ürünler saçlarının kurumasına, kırılmasına ve sağlıksızlaşmasına neden olur. Bunlardan uzak durmaya çalış.

5- Saçların ucundan az da olsa kestirmek daha çabuk uzamasını sağlar. Evet, bu uygulama bir şehir efsanesi değil.

6- Şampuan saçlarını temizler ama bir de saç bakımı gerek. Bunun için organik saç kremlerini tercih edebilirsin.

7- Hızlı saç uzatan bazı doğal yağlar var. Bunları duştan önce sürebilir, biraz bekledikten sonra durulayabilirsin. Bunlar: Zeytinyağı, badem yağı, lavanta yağı, argan yağı, susam yağı.

8- Saç uzamasını sağlayan bazı saç maskeleri de var. Mesela avokadoyu iyice ezip saça sürmek gibi.

9- Saçları çok sıkarak toplamak ya da duştan hemen sonra sertçe taramak saçlara zarar verir. Bu işlemlerden kaçınmalısın.

10- Durulama suyuna birkaç damla organik elma suyu dökmek de etkili bir yöntemdir. Elma sirkesi saçları besler.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir