Home Office Çalışanların Verimliliğini Arttıracak 5 Yöntem

Home-office çalışmak her ne kadar rüya gibi görünse de bu işin de bazı zorlukları var. Ev ortamında çalışıldığı için rehavete kapılmak çok muhtemel bu da verimliliğimizi düşürüyor. Evden çalışmamız gereken bu günlerde gelin birkaç küçük adımla motivasyonumuzu ve verimliliğimizi tekrar arttıralım….

1) Kendinize çalışma saatleri belirleyin.

Her gün bilgisayarınızın başına geçip çalışmaya başlama saatiniz aynı olsun. Bunu kendinize kural edinin. Bu sayede işinizi sürekli erteleme fikrinden yavaş yavaş kurtulmuş olacaksınız….

2) Kendinize rahatlıktan uzak bir çalışma ortamı oluşturun.

Evet home-office çalışmak  evinizin her bölümünü çalışma ortamına çevirme şansı veriyor size ama mümkünse evinizin tek bir odasını çalışma odası haline getirin.Çünkü evdeyken seçeneklerimiz fazladır. Televizyon izleyebilirsiniz, uzanabilirsiniz hatta uyumak bile mümkün! Dolayısıyla koltuğu ve yatağı olmayan ve mümkünse motive edici öğelerin bulundu bir oda yaratın. Evinizin fizyolojik yapısı buna uygun olmasa bile en azından bir köşe yaratın kendinize. Bunu ne kadar sağlarsanız o kadar verimli çalışacaksınız….

3) Kılık kıyafetinize özen gösterin.

Tabi ki sizden evde takım elbise veya etek döpiyes bir şekilde çalışmanızı beklemiyoruz, ama yataktan yeni kalkmış gibi dağınık olan saçlar, dizleri çıkmış pijamalar ile çalışmak aynaya baktığınızda size kendinizi kötü hissettirebilir ve yine sizi rahatlığa sürükleyebilir. Bu yüzden biraz daha özenli bir şekilde bilgisayarınızın başına oturmalısınız.

4) Tercihen bol oksijenli bir ortamda çalışın.

Oksijen beyninizi besler ve verimliliğinizi arttırır. Çalıştığınız ortamda mutlaka bir pencere olsun. Hatta etrafınızda birkaç bitkinin de olması çok daha güzel olur….

5) Çalışma odanız mutlaka iyi aydınlatılmış olsun.

Her ne kadar gün ışığından faydalanmak ilk tercihimiz olsa bile gün ışığı bazen çalışma ortamı için oldukça loş kalabiliyor ve bu loşluk bizde uyku etkisi gösterebiliyor. Bu etkiyi üzerimizden atmak için çalışma odanızı mutlaka güzel aydınlatmanız gerekiyor….Bu 5 adımı kendinize göre uygularsanız eminim ki daha verimli çalışmaya başlayacaksınız. Evet home-office çalışmak 08:00-17:00 bir plazada çalışmak kadar sıkı bir disiplin gerektirmiyor fakat  yine de kendinize bazı sınırlar çizmeyi unutmayın derim.

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir