İç Mekânda 2021 Ruhu

Moda, tekstil gibi tasarım alanında birçok trendleri içinde yaşadığımız toplum oluşturmakta ve şekillendirmekte. İç mekân tasarımlarında ise durum aynı şekilde. Ev tekstili dünyada herkesin ilgi odağı olmuştur. Çünkü herkes evini en güzel şekilde dekore etmek istemektedir. 2020 zorlu bir seneydi ve hepimiz bu süreci evlerimizde geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Bu sürecin etkisiyle birlikte evlerimize olan özen de arttı. Bu ilgi artışı 2021 ev trendlerine de zemin hazırlamış oldu. Hepimizin güzel umutlar beslediği 2021 senesinin trendlerine göz atalım.

İşte ev dekorasyonunda 2021 iç mekân trend renkleri

Renkler bir evin kimliğini, çizgisini, tarzını görsel açıdan oluşturmaktaki en büyük etkenlerden biri. Bu sebeple hepimiz senenin trend renklerinin neler olduğuna dair büyük heyecanlar içerisindeyiz. Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da ev tekstili trend renkleri global renk otoritesi Pantone doğrultusunda belirleniyor.

Yeni yılda çok daha canlı ve parlak renkler yaşam alanlarımızda bize eşlik edecek. Geçirdiğimiz ve hala geçirmekte olduğumuz zorlayıcı süreçte huzur, barış ve güven dolu enerjisi ile 2020’nin trend rengini, Pantone, klasik mavi olarak belirlemişti. Bu durum göz önüne alındığında 2021 dekorasyonlarında üzerimizde pozitif etki oluşturacak renklere yer verileceğini anlıyoruz.

Mavinin tonları olan soluk denim, mozaik mavisi ve turkuaz tangara da 2020’de olduğu gibi 2021 yılında da fazlasıyla öne çıkacak. Pastel tonlar arasında gül kurusu, üzüm kompostosu, mercan pembesi, gün ışığı rengi, fırtına yeşili, biskay yeşili, frenk soğanı, tarçın kabuğu, sarı iris, yaban mersini ve safran sarısına yer verilecek. 2019’dan beri trendlerde olan soft pembe 2021’de de etkisini sürdürmeye devam edecek

Moodumuzu yükseltecek canlı kırmızılar, elegan tarz oluşturan morlar ve enerjisi yüksek turuncu ve tonlarını, İskandinav tarzı açık ahşap renklerini, gri tonlarını ve birbiri ile zıt kombinlenmiş renkleri iç mekân tasarımlarında sıklıkla göreceğiz.

Özellikle sonbahar-kış aylarında ise bize toprak tonları eşlik edecek. Başta tarla kuşu ve puro tütünü tozu olmak üzere kahverenginin farklı tonları ev tekstil ürünleri tasarımlarında bolca kullanılacak. Kavak mantarı ve sır beyazı gibi tonların yanı sıra kül rengi de desenlerde tamamlayıcı renk olarak tercih edilecek. Umarım 2021 dilenilen dinamik ve enerji dolu beklentilerimizi karşılar

Öze Dönüş, Çevreci Tasarımlar/Biyofilik Tasarım

Çevreci ve doğal malzemeler yeni yılda da önemini sürdürmeye devam edecek. Birçok ev dekorunda sürdürülebilir malzeme kullanımının önemi artıyor. İnsanlar doğaya ve doğallığa olan bağını güçlendiriyor. 2021 yılında da öne çıkacağı düşünülen dekorasyon stillerinde sürdürülebilirlik ve zamansızlık daha fazla yer bulacak fakat kullanılan materyallerde farklılıklar görülecek. Pamuk, keten, ipek ve yün gibi doğal malzemelerin özellikleri, yeni nesil teknolojilerle artırılacak. Tene direkt temas eden ürünlerde yüksek emicilik, bakteri üretmeme, ekstra yumuşaklık ve mükemmelleştirilmiş hava sirkülasyonu gibi özellikler görülecek ve kenevir lifi ile oluşturulan ev tekstil ürünleri de kullanılacak popüler ürünlerden.

Mobilyadan dekoratif objelere kadar kayadan ve taştan sehpalar, buğday demetleri ve doğal ortamda kurutulmuş çiçekler, hasır ipler, halatlar, ahşap detaylar doğanın birer temsilcisi olarak yeni yılda evlerin içinde doğayı her fırsatta anmak için yanı başımızda yer vereceğiniz. Örneğin eski bir balık ağı, deniz kabukları, turizm odaklı iç mekanlarda dekoratif amaçlı kullanılabilecek

Biyofilik Tasarım

Biyofili hipotezi insan benliği ve diğer yaşayan sistemler arasında içgüdüsel bir bağ olduğunu öne süren bir yaklaşım. Bu yaklaşımı benimseyen tasarımcılar iç mekâna veya mimari tasarımlarına bilinçli olarak doğayı dahil ederek yeniden bağlantı kurabilmeyi amaçlar. Doğayla barışık, manzaraya ve doğadan gelen öze önem veren, sürdürülebilir ve doğal malzemeler kullanılır.

Yeteri kadar alana sahip iç mekanlarda bir iç bahçe oluşturarak veya odanın bir köşesinde fazlaca iç mekân bitkileri kullanılarak dahil olunabilecek bu dekorasyon trendine uyum sağlayacak yumuşak mobilyalar, kırlentlerle birlikte kendine hayatın yorucu temposundan ve teknolojiden uzak konfor alanı oluşturabilirsin.

Kendi Trendini Yakala

Endüstriyel Dekorasyon

Son yıllardan popülerlik gösteren endüstriyel mimari dekorasyon mekânın özgürlüğünü korumaya özen gösterirken özellikle loft dairelere oldukça yakışıyor. Minimalist ve deri mobilyaların kullanıldığı endüstri tarzında; duvarlarda genellikle açık tuğlalar veya neredeyse yarım kalmış görüntüsü verilmiş boyama stilleri, metal raflar, daha sıcak görünümler elde etmek için ahşap merdivenler ve rustik ampul aydınlatmalar kullanılıyor. Endüstriyel mimari dekorasyon, 2021 yılında da oldukça trend dekorasyon stillerinden birisi olmaya devam edecek gibi.

Doğallıktan ilham alan, natürel renklerin sade ve yalın formların vurgulandığı rustik stil, sadeliği ve işlevselliği barındıran minimal İskandinav stiliyle birlikte ilgiyi üstüne toplayacak.  Çağdaş stilin lüksü ve ihtişamı basit çizgilerle harmanlayan Hollywood glam stili, bir diğer taraftan ise; iç mekân tasarımlarında popüler olan vintage esintileri ve kaygısız yaşam tarzını barındıran bohem stilinin izlerine de rastlanacak

Makrome Dokuma Dekorasyon Trendleri

Son zamanlarda çok büyük ilgi gören iç mekân trendleri arasında makrome dokumalar bohem mekanların vazgeçilmez unsuru olmaya başladı. Bazen duvarlarda tek başına ahşap dekor kullanılarak, bazen ayna çerçevesi olarak karşımıza çıkıyor

Bahçe ve balkon dekorasyonlarında ise doğal, rahat ve salaş bir tarz yaratmak için makrome hamakları tercih edebilir, bitkilerin için harika makrome saksılıklar kullanabilirsin.

2021’de karşılaşacağımız iç mekân trendleri şimdilik bu kadar gibi görünüyor. Dilerim yeni yılda, yeni heyecanlar hepimizin evlerini sarsın.

Yazar: 7-Circle

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir