İlham Almak için 5 Adım

İlham: i. (Ar. lehm “bir şeyi birden yutmak”tan ilhām)

Ruhta meydana gelen ve yaratıcılığa iten coşku, içe doğma, esin. * Ve nereden geldiği ne zaman geleceği belirsizdir.

Yaşam içerisinde yaratıcılığımız tükenebiliyor. Günlük rutimiz konfor alanımız halini alıyor, aynı tekrarları yaşamanın dışında aksiyon almak zorlaşıyor. Kendimize, hedeflerimize, yaşama yeni pencerelerden bakamaz hale geliyoruz.  Sonucunda da hedeflerimiz bizden uzaklaşıyor. Kendimize ilham vermek, ilham bulmak biraz zor olabiliyor. Yaratıcılığımızı ve üretkenliğimizi koruyabilmek için bulunduğumuz durumları farklı açılardan görmeye çalışabiliriz.

İlham beklemekle gelmez durmakla da gelmez. Aksiyon almanın, farklı açılardan bakmanın daha güvenli halleriyle küçükten başlayabiliriz. Konfor alanından çıkmak korku ve tehlike alanı ile karşılaşmak demek. Bu alanda adımları yavaş küçük ama net bir şekilde atarken etrafımıza bir koruma çemberi çizebiliriz.

Yapılması gereken ilk şey, zihni durultmak ve gürültünün sesini kısmak. Bunun için nefes çalışması ve meditasyon harika bir yol. Meditasyon yapmayı seçmiyorsan bile günlük hayat içerisindeki öz şefkat molalarını meditatif bir hale getirebilirsin.

İlham Almak için 5 Adım:

  • Sen planlamanı yap, çalışmaya başla. İlham perisi omzunda beliriverir.

Önce aksiyon sonra motivasyon. Durmakla ilham gelmiyor kesin bilgi. Harekete geçmek düşünmeye, düşündükçe çağrışım yapmaya başlarız. Çağrışımlar yenilikleri getirir.

  • Bazen bir kahve sohbetinde fincanın üzerine konuverir ilham perin.

Çalışmaya mola vermek kadar farklı düşünen insanlarla bir araya gelmek gerekir. Kimin aklından ne geçeceğini kimin cümlelerinden ilham alacağını bilemezsin. Bazen sadece kahve kokusu bile zihnini açabilir.

  • Bazen de kitap okurken basının üzerinde bir baloncuk oluşur. Ve “Buldum!” deyiverirsin.

Kitaplar her zaman en iyi arkadaşımız, dert ortağımızdır. Kimi zaman da ilham perimiz haline gelir. Karakterlerin ağzından dökülen sözcükler ya da yazarın boşluklarını doldurma çaban hiç düşünmediklerine götürür seni.

  • Renklerin büyüsüne kapılırken aradığını bulursun.

Renklerin ilham üzerindeki etkisini isimlerinden de anlayabiliriz aslında. Orman yeşili, ay tozu grisi, Venedik kırmızısı, mercan rengi, altuni, camgöbeği, Alice mavisi, küpe çiçeği rengi…

Renklerle vakit geçirmek hem rahatlatır hem zihin açar hem keyif verir.

  • Doğa ile vakit geçirirken yepyeni fikirler geliverir aklına.

Doğada vakit geçirmek insanın özüne dönmesini sağlıyor. Özümüze döndükçe içimizin seslerini daha iyi duyabiliyoruz. İlham almak demek ruhta meydana gelen ve yaratıcılığa iten coşku ise bu en iyi özümüze döndüğümüz zaman olur.


İlham almaya hazır oldukça bir yolunu bulur, gelir bulur seni. Yeter ki kendini karanlığa hapsetme!

Yazar: 7-Circle

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir