İngilizce Bilip Konuşamayanların Düştüğü 7 Komik Durum

İngilizce biliyor ve anlıyor olabilirsin ama konuşmak apayrı bir olay. Pratik yapmayı, kelimeleri doğru telaffuz etmeyi, rahat olmayı, kendine güvenmeyi gerektiriyor. Konuşma İngilizcesine hakim olmayı gerektiriyor. Hepimiz okulda iyi kötü İngilizce öğreniyoruz ama hepimiz İngilizce konuşmaya devam etmiyoruz. Albert Einstein hayatı bisiklete benzetmiş. Devam etmesi için hareket etmeyi bırakmamak gerekir demiş. İngilizce de aynen böyle işte. Onu rahat ve akıcı bir şekilde konuşabilmek için sürekli konuşmak, sık sık pratik yapmak gerekiyor. Ama bazen İngilizce konuşurken hata yapmaktan korktuğumuz veya İngilizce konuşacak bir ortam bulamadığımız için zorlanabiliyoruz. Do you speak English diye sorsalar, çoğumuz yes of course deriz ama iş uzun uzun konuşmaya gelince bir I have to go’sunu bulup oradan kaçmaya çalışırız. 🙂 Hal böyle olunca da İngilizce ile kendimizi yeterince iyi ifade edemiyor, İngilizceyi gözümüzde büyüttükçe büyütüyor, konuşurken hiç rahat hissetmediğimiz gibi komik durumlar da yaşayabiliyoruz. Mesela bu durumlar gibi:

1- İngilizce bir kelimeyi yanlış telafuz edince karşındakinin, çaktırmadan, aynı kelimeyi düzelterek kullanması.

2- Yurt dışında yoldan geçen birine çok önemli bir soru sorarken cümleyi tam söyleyememek ve akabinde gelen stresli sessizlik.

3- İngilizce konuşulan önemli bir konferansta ya da işle ilgili bir görüşmede tutuk kalmak, her şeye yes ya da no demek.

4- Telaffuzu doğru yapamadığın için sen söyleyince bütün İngilizce kelimelerin ağzından şiveli çıkıyormuş gibi olması. Havar you?

5- “Let’s continue in English” cümlesini duyunca içinde bir yerlerde eyvah butonunun yanması.

6- Mükemmel İngilizce konuşan birini görünce hafiften bir kıskanmak, kendi konuştuğundan utanmak.

7- Neither nor ve bunun gibi cool kalıpların birer muamma olması.

Artık hata yapmaktan korkmadan İngilizce konuşabileceksin. Çünkü BukyTalk sana online seanslar yardımıyla bu sosyal ortamı sunuyor. BukyTalk, ana dili İngilizce olan ya da ana dili seviyesinde İngilizcesi olan yabancı kültürden konuşmacılar ile İngilizce konuşma pratiği yapmak isteyenleri bir araya getiren bir platform. Nasıl çalışıyor? Takvimden müsait olduğun günü ve saati seçiyorsun, ister WhatsApp ikonundan ister e-posta adresinden katılımını belirtiyorsun, 90 dakikalık seanslara katılıyor ve korkusuzca konuşmaya başlıyorsun. Başlangıç, orta veya ileri seviyelerden hangisinde olursan ol; kendi seviyenden en fazla dört katılımcı ile bir araya gelebiliyorsun. Mini, Eksiksiz ve Ultra paketlerinden istediğini seçebiliyor veya kendi paketini oluşturabiliyorsun. Yani BukyTalk; güncel olarak haftanın her günü, her seviyeden toplam 25 seans ile sana İngilizce konuşma ortamı sunuyor. Altyapın zaten varsa sana bol bol pratik yapma imkanı da sağlıyor. Ayrıca iş pratiği yapmak istiyorsan seni mülakattan önce hazırlıyor. Böylece İngilizcenin seni iş hayatında birkaç adım geride bırakmasını yok etmeye çalışıyor ve sana yeni kapılar açıyor.

BukyTalk’ı benzer oluşumlardan ayıran en önemli özelliği ise sosyal bir ortam sunması. Özellikle genelde evde olduğumuz şu günlerde, seans sonrasında da sosyalleşebileceğin BukySocial adında yeni bir sosyal mecranın temeli atılmış. Bu da daha çok İngilizce konuşmak ve daha çok özgüven sahibi olmak demek.

BukyTalk’ta hata yapmaktan korkmana gerek yok. Çünkü konuşurken hata yapmayı dil öğreniminin doğal bir süreci olarak karşılıyor ve kendini özgürce ifade etmene yardımcı oluyor.

O zaman BukyTalk’a hemen tıkla, sular seller gibi İngilizce konuş, hayatın gerisinde kalma!

https://bukytalk.com/

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir