İsimleri Hatırlamanız Kolaylaşacak: İşte Hafıza Şampiyonlarının Kullandığı Teknik

Tanıştığınız insanların isimlerini öğrendikten sonra kısa sürede unutanlardan mısınız yoksa yıllar sonra dahi hemen hatırlayabilenlerden mi? Değişen koşullarda ve her şeyin çok hızlı gerçekleştiği bir dünyada insanların isimlerini unutmanız, aklınızda tutamamanız çok normal. Ancak bunu değiştirebilirsiniz. Gelin Rob Smith buna nasıl bir çözüm bulmuş birlikte bakalım:İnsanlar sosyal varlıklardır. Bir iş toplantısı, bir arkadaşın doğum günü vb. pek çok ortamda yabancı insanlarla iletişme geçmek zorunda kalırsınız. İkiniz bir süre sohbet edersiniz, ancak sohbet sona erdiğinde diğer kişi size adınızla seslenip ardından “Tanıştığımıza çok memnun oldum” der. Size dakikalar önce söylemiş olsa da o an adlarının ne olduğu hakkında hiçbir fikrinizin olmadığını fark edersiniz.Ne sıklıkta bu durumla yüzleşiyorsunuz ve ne yapıyorsunuz? Görünüşe göre üç seçeneğiniz var:1) Aşırı hevesli bir şekilde “Harika!” yanıtını vererek garipliği maskeleyin.2) Kendinizi ad etiketlerinin zorunlu olduğu etkinliklerle sınırlandırın.3) Toplumdan uzak durun ve bir asosyal olarak hayata devam edin.Size dördüncü bir seçenek önerebilir miyiz? Hafıza şampiyonları Kevin Horsley ve Daniel Kilov’un bu tavsiyesini deneyin.


Bir problemin olmadığını kabul edin.

Güney Afrika Uluslararası Büyük Hafıza Şampiyonu Horsley, çoğu insan için “iyi ya da kötü hafıza diye bir şey yoktur. Yalnızca iyi veya kötü bir hafıza stratejisi vardır.” Horsley’e göre, sorununuz büyük olasılıkla basit bir dikkat dağılmasıdır. Birinin isminin bir kulağınıza girip diğerinden çıktığı son zamanı düşünün. Tanıdık olmayan bir yerde miydiniz? Daha önce hiç duymadığınız bir müzik mi çalıyordu? Yabancı mobilyalar veya insanlar da var mıydı? İyi bir izlenim bırakmak istediğiniz veya buna ihtiyaç duyduğunuz bir durumda mıydınız? Kiminle konuşacağınız ya da ne hakkında konuşacağınız konusunda endişeli miydiniz? Bu kadar çok dış uyaran ve iç stres nedeniyle, dikkatinizin dağılmış olması şaşırtıcı değil.


Stratejinizi değiştirin.

Bizlere okullarda ezber yapma öğretilir. Bir bilginin aklımızda kalabilmesi için çok defa tekrar etmemiz gerekir. Ancak bu herkeste aynı şekilde başarılı bir sonuç vermez. Kilov çocukluğundan bu yana bunu sıkıcı bulduğunu söylüyor ve ekliyor: “Okulda iyi bir hafızam yoktu”. Ardından Kilov hafıza şampiyonu Tansel Ali ile temasa geçip birkaç aylık antrenmandan sonra Avustralya Hafıza Şampiyonası’nda (Ali’nin hemen ardında) ikinci oluyor. İhtiyaç duyduğu tek şey farklı tekniklerdi ve bugün iki dakikadan daha kısa bir sürede karıştırılmış bir kart destesini ezberleyebiliyor.


İlişkilendirme yapın.

Horsley ve Kilov gibi hafıza şampiyonları tarafından kullanılan birincil yaklaşım, bir TV reklamı jingle’ı gibi akılda kalan ilgi çekici çağrışımlar yapmaktır. Bunu, hatırlamak istedikleri bilgileri, zaten aşina oldukları kişilere, karakterlere veya şeylere bağlayarak yaparlar.Birkaç örnek verelim. Önce Sidney Opera Binası’nı hayal edin. İçeride yazar Toni Morrison tulum çalıyor ve İskoç eteği giyiyor. Sonra limanda, Malcolm X bir sürat teknesi kullanıyor ve gemiyi daireler çizerek kullanıyor. Yakınlarda, Tony the Tiger, Sidney Liman Köprüsü’nden geçiyor ve keşiş cübbesi giymiş. Şimdi gözlerinizi kapatın ve bu görüntüleri zihninizde olabildiğince canlı hale getirin.

Tebrikler, sırayla en son üç Avustralya Başbakanının adlarını öğrendiniz: Scott Morrison, Malcolm Turnbull ve Tony Abbott. Lütfen bu stratejinin en iyi şekilde kendi kişisel çıkarlarınızı takip ettiğinizde işe yaradığını bilin. “Scott Morrison” adını hatırlamanın belki de en iyi yolu, Doors grubunun Jim Morrison’ını kovalayan bir köpek hayal etmektir.


Bağlantılarınızı olabildiğince eğlenceli hale getirin.

Görüntüleriniz ne kadar canlı ve kişiselse zihninizde kalma olasılığı o kadar artar. Zihinsel resimler oluşturmak çocukça bir egzersiz gibi görünse de, hiç kimse beyninizde neler olup bittiğini göremez. Ve Horsley’in işaret ettiği gibi, çocukların her şeyi bu kadar çabuk kavramalarının iyi bir nedeni var.  Çocukların bir su birikintisini ilk önce nasıl öğrendiğini düşünün. “Bu çocuk o su birikintisiyle ne yapıyor? İçine atlıyor, anı yaşıyor ve eğleniyor.”


Kişinin yüzünü görüntülerinize dahil edin.

Bu tekniği tanıştığınız insanlarla birlikte kullandığınızda, yüzlerinin zihinsel resminizin bir parçası olduğundan emin olun. Bunu yapmanın en kolay yolu, onları tablonuzun tam ortasına yerleştirmektir. Bu önemlidir: aksi takdirde, adını hatırlarsınız, ancak onu bir şey ile bağdaştıramazsınız.Bu yaklaşım, daha az ilişkilendirilmiş isimler için işe yarayabilir ve bu size yaratıcılığınızı esnetme şansı verecektir. Hasiba Aziz adında biriyle tanıştığınızı varsayalım. Onun için, horlayan eşeğin yanında oturan gülen bir zebra hayal edebilirsiniz (Ha + Zebra + Ass + Zzzzzs).

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir