İstanbul’da Geçirdiğiniz Vakti Keyifli Hale Getirecek Bütçe Dostu 5 Aktivite

İstanbul’da yaşamak, sürekli bir yerlere koşturmak anlamına gelmeye başladıysa, artık şehrin keyifli fırsatlarını yakalamanın zamanı gelmiş demektir.

İstanbul’da hayat hızlı akıyor ve kendimize zaman ayırmak bazen imkansız görünüyor. İş veya okul hayatından kalan zamanda yapacak eğlenceli şeylerse bütçemizi zorlayabiliyor.
Peki çözüm kendimizi eve kapatmak mı? Kesinlikle değil. Çünkü şehir hayatı, yorucu olduğu kadar eğlence de vadediyor. İstanbul’da yapabileceğiniz bütçe dostu aktivitelerden bazılarını aşağıya sizin için bırakıyoruz. İçinden size hitap edenleri seçin ve şehrin tadını çıkarmaya başlayın.

1) Parklar ve bahçeler güneşli günlerde sizi bekliyor.

İstanbul’da kalan yeşil alanlar az da olsa, güneşli havalarda İstanbul sakinleri için benzersiz bir fırsat sunuyor. Caddebostan sahili, Belgrad Ormanı, Atatürk Arboretumu, Yıldız Parkı, Maçka Parkı en çok sevilen ve kendine has ortam sunan yeşil alanlar arasında başı çekiyor. Termosunuza çayınızı doldurun ve evinizde oturmak yerine güneşli bir haftasonunun tadını bu park ve bahçelerde çıkarın. Bütün haftanın negatif enerjini doğaya salın, gitsin. Özellikle Caddebostan sahili ve Maçka Parkı, sadece gündüz değil, akşamları da keyifli bir ortam sunuyor. Kaçırmayın deriz!


2) İstanbul kazan, siz kepçe: şehri keşfedin

İstanbul’un her bir mahallesinin ayrı bir havası, ayrı bir kültürü var. Sırt çantanıza birkaç atıştırmalık ve bir şişe suyunuzu atın ve şehri keşfe çıkın. Yaşadığınız şehirde hiç girmediğiniz mahallelere, hiç yürümediğiniz sokaklara rotanızı çevirin. Özellikle Balat, Yeldeğirmeni, Eminönü, Emirgan, Tarlabaşı, Eyüp gibi mahallelere hiç gitmediyseniz buralardan başlamanızı öneririz. Teleferikle Pierre Loti tepesine çıkmak ya da Adalar vapuruyla boğaz havası almak da mutlaka İstanbul gezi listenizde yer almayı hak ediyor.


3) İstanbul’da tam anlamıyla turist olun

İstanbul şehir dışından ve farklı ülkelerden gelen turistlerin uğrak noktası. Peki, İstanbul’da yaşayanlar olarak şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gerçekten biliyor muyuz? Her zaman değil! Turist olmak için uzun yollar gitmenize gerek yok. Hala görmediyseniz, en kısa zamanda Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi’ni ziyaret edin. Üstelik bu müzelerin çoğunda müze kart geçiyor. Bu sayede pek çok müzeyi çok uygun fiyata görme şansı doğuyor. Ayrıca İstiklal caddesi ve civarında çok sayıda sanat galerisini ücretsiz ziyaret etmek mümkün.


4) Hem spor hem eğlence: bisiklet keyfi

İstanbul’da düşük bütçeli aktiveler arasında bisiklet keyfinden bahsetmemek olmaz. Üstelik bunun için bisiklet sahibi olmanız da gerekmiyor. Çünkü belediyenin pek çok yerde bisiklet kiralama noktaları bulunuyor. Hem Anadolu hem Avrupa yakasında bisiklet yolları, güvenli sürüş imkanı da sağlıyor. Mis gibi bir boğaz havası alırken bacaklarınızı güçlendirin. Daha ne olsun!


5) Yeni insanlarla tanışın

İstanbul, farklı kültürlerden insanlarla tanışmak için de harika bir şehir. Burada dünyanın her yerinden insanla tanışabilir, hayatınıza yepyeni bir heyecan katabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak, rutin hale geldiğini düşündüğünüz anda hayatını 180 derece değiştirebilir. Böylece yaşam enerjiniz yükselir ve şehrin güzelliklerini birlikte keşfetmek için yeni arkadaşlar edinmiş olursunuz.

Kim bilir, belki sizinle birlikte hafta sonları bisiklet turuna çıkacak ya da Eminönü’nü birlikte keşfedecek kişiyi bulursunuz. Böylece düşük bütçeli aktiviteleriniz daha ilgi çekici hale gelebilir.

 

 

 

 

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir