İstanbul’da Keyifle Gezebileceğin 5 Modern Müze

Hala pandemi sürecindeyiz, bunu hepimiz biliyoruz. Fakat dikkat ederek, normal hayata da adapte olmaya çalışıyoruz. Normale döndüğümüz haziran ayından itibaren pek çok müze ziyaretçilerine kapılarını açtı. Temmuzla birlikte buna yeni müzeler de katıldı. Tabii Covid-19’un gerektirdiği tüm tedbirleri alarak. Yani en başta yüzeyleri dezenfekte ederek; maske zorunluluğu getirerek ve ateş ölçümü uygulayarak; müze saatlerini, kapasitesini ve alanlarını sosyal mesafeye uyumlayarak. Bu dönemde tatil planlarımız biraz aksamış olabilir. Çoğumuz bulunduğumuz şehre yakın yerlere gitmeyi tercih ediyor ya da şehir içinde zaman geçiriyoruz. İşte bu noktada müze gezmek de pekala keyifli bir yaz aktivitesi olabilir. Çünkü müzeleri ziyaret ederek sanatın iyileştirici etkisinden yararlanabiliriz. Gündelik sıkıntılarımızı bir süre unutur, ufkumuzu genişletmiş oluruz. Hele ki o müze buram buram sanat ve kültür kokuyorsa. Mesela ruhu ve bedeni dinlendirmekse, bu da bir nevi tatil sayılmaz mı? Bence sayılır! İşte bu sebeple senin için modernizmin tarihle buluştuğu, çağdaş ve klasik sanatın iç içe olduğu 5 İstanbul müzesini seçtim. Keyifli gezmeler!

İstanbul Modern: Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi. Sürekli ve süreli sergilere ev sahipliği yapıyor. Şimdilik Şişhane’deki geçici yerinde hizmet veriyor. Bu müzeyi pazartesi hariç her gün gezebilirsin. Perşembe günleri de ücretsiz. Ayrıca sinema gösterimleri olduğunu da eklemeliyim. İşte İstanbul Modern’de çağdaş sanatın izlerini takip edeceğin güncel sergiler:

Pandemi Günlerinde Fotoğraf: https://www.istanbulmodern.org/tr/koleksiyon/pandemi-gunlerinde-fotograf/114?t=1

Koleksiyon Sergisi: https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/koleksiyon-sergisi_2505.html

Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkarlar: https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/misafirler-sanatcilar-ve-zanaatkrlar_2398.html

Lütfi Özkök: Portreler: https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/lutfi-ozkok-portreler_2376.html

Google Arts and Culture’da online inceleyebileceğin koleksiyonlar da burada: https://artsandculture.google.com/partner/istanbul-modern-museum

Pera Müzesi: Dünyanın önde gelen sanatçıları ve eserlerine süreli olarak yer veriyor. Bunun yanı sıra koleksiyon sergileri arasında, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait Oryantalist Resim Koleksiyonu, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu ve Fotoğraf Koleksiyonu bulunuyor. Beyoğlu’nda yer alan Pera Müzesi’ni pazartesi hariç her gün gezebilirsin. Çarşambaları müze ziyareti ve film gösterimleri öğrencilere ücretsiz. Pera Müzesi’nin güncel sergileri de şöyle:

Bir Rüyanın İnşası: https://www.peramuzesi.org.tr/Sergi/Bir-Ruyanin-Insasi-/244

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün dijital sergisi Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikayeler: https://artsandculture.google.com/story/haf%C4%B1za-i-be%C5%9Fer/_ALC-C4OOd14JQ

Yapı Kredi Vedat Nedim Tor Müzesi: İstiklal Caddesi’nde konumlanan müze, hem tarih hem de sanat temalı. Girişlerin ücretsiz olduğu ve haftanın her günü gezilebilen müzede Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos sergisini gezebilirsin. Ayrıca binanın altı katında bulunan Yapı Kredi Kitabevi de ilgini çekecek pek çok kitabın adresi.

Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos: http://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/bir-zamanlar-toroslarda-sagalassos

Arter: Sanatın tüm disiplinlerini kapsayacak programıyla herkes için erişilebilir, canlı ve sürdürülebilir bir kültür ve yaşam platformu. Bir Vehbi Koç kuruluşu olarak 2010 yılından beri sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Eylülden beri de Dolapdere’deki yeni binasında. Pazartesi hariç her gün gezilebiliyor. Perşembeleri de tüm ziyaretçilere ücretsiz. Arter’de devam etmekte olan sergilerin linkleri:

Saat Kaç?: https://www.arter.org.tr/saat-kac

Kelimeler Pek Gereksiz: https://www.arter.org.tr/kelimeler-pek-gereksiz_2

Ayşe Erkmen: Beyazımtırak: https://www.arter.org.tr/beyazimtirak

Cevdet Erek: Bergama Stereotip: https://www.arter.org.tr/sergiler/bergamastereotip

Nevin Aladağ: İzler: https://www.arter.org.tr/sergiler/izler

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi: 2002 yılından beri Emirgan’daki binasında, zengin koleksiyonlara ve uluslararası geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. 2005 yılından beri de uluslararası standartlarda hizmet veren, hem binası hem de bahçe kısmı ile modern ve kapsamlı bir müze statüsünde. Bu müzeyi pazartesi hariç her gün gezebilirsin. Sakıp Sabancı Müzesi’nin sergilerine şu linklerden ulaşabilirsin:

Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey: https://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/sergiler/gorunenin-otesinde-osman-hamdi-bey

Koleksiyonlar: https://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/koleksiyonlar

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir