İşte Size Sağlıklı Kilo Almaya Giden Yolda 7 Madde

Özel olarak istekte bulunulmuş bir konu var bugün! Konumuz: ZAYIFLIK!! Birçok insan fazla kilosundan şikayetçiyken bazılarımızsa zayıflıktan yakınıyoruz. Bireyin yaşı göz önünde bulundurularak vücut ağırlığının boya oranla az olması, zayıflık olarak tanımlanır. Öncelikle bir uzmana danışılıp hekimin uygun gördüğü kan ve diğer tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Düşük kilo dışında her şey yolundaysa bireyin beslenmesinin bir diyetisyen tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.
Bireyin kilo alabilmesi için diyetle aldığı enerjinin harcadığı enerjiden fazla olması gerekir. Burada önemli olan sağlıklı bir şekilde kilo alınmasıdır.

İşte size sağlıklı kilo almaya giden yolda 7 madde:

1. Hacimce düşük, kalori açısından yüksek besinleri tercih edin.

2. Yağlı tohumlara yönelin. (Ceviz, badem, fındık gibi)

3. Taze meyve yerine kuru meyveleri tüketmeyi deneyin. Hacimce düşük olduklarından tüketimi daha kolay olacaktır.

4. Her gün kaliteli protein almaya özen gösterin. (et, tavuk, balık, yumurta gibi)

5. Sıvı tüketimini öğün aralarında yapın. Yemek yerine midenizi sıvıyla doldurmayın.

6. Ara ara sütlü tatlılar tüketebilirsiniz.

7. Kızartmalardan, aşırı katı yağ tüketiminden ve paketli ürünlerden mümkün olduğunca kaçının. Kilo almanıza yardımcı olsalar da sağlıklı bir şekilde kilo artışı sağlanmamış olacaktır.

Unutmayın ki “çok yiyip de kilo alamamak” gibi bir durum yoktur. Ya birey harcadığı kadar enerjiyi yerine koymuyordur ya da başka bir sağlık problemi vardır. (metabolizmada veya hormonlarda olası bir sorun, emilim bozuklukları gibi durumlar) “Çok yeme” algısı bireyden bireye farklılık göstermektedir, belki de o kadar çok yemiyorsunuz, ne dersiniz?

Sağlıklı kilonuzda kalmanız dileğimle.

Stj.Dyt. Burcu Akgül

@diyetimiseviyorum

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir