İyi Olmak Elinde: Meme Kanseri Farkındalık Ayı

Ekim ayı pembeye boyandı. Çünkü hepimizi ilgilendiren bir ay bu ay. 1 – 31 Ekim tarihleri arası Meme Kanseri Farkındalık Ayı. Meme kanseri hakkında bilinçlenme zamanı. Meme kanserine dikkat çekmenin bu kadar önemli olmasının nedeni ise neredeyse 8 kadından birinde görülmesi. Ve her yaşta görülebiliyor olması. Fakat bu ondan korkmamızı gerektirmiyor. Aksine erken teşhisin hayat kurtardığını bilmemiz gerekiyor. Bu yüzden de elle kontrollerimizi, düzenli taramalarımızı yaptırmamız gerekiyor. Sadece birkaç dakika ayırmak, fark yaratıyor!

Her sağlıklı kadın ayda bir kez, regl olduktan bir sonraki hafta, ayna karşısında kendi meme kontrolünü yapabilir. (Emziren kadınlarda emzirmeyi takiben, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda her yeni ilaç kutusuna başlamadan önceki gün) Eğer ailesinde benzer bir öykü varsa, riskli bir gruptaysa rutin tarama da yaptırabilir. 40 yaşından sonra da mutlaka düzenli mamogrofi yaptırması gerekir. Peki, kendi kendimize kontrolü nasıl yapıyoruz? Aynanın karşısına geçiyoruz ve ellerimizle göğüs bölgesini yokluyoruz. Sırayla; ellerimizi başımızın üstüne kaldırarak, iki yana sarkıtarak, belimize koyarak, göğsümüzü gererek ve kollar iki yanda öne doğru eğilerek memelerimizde herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol ediyoruz. Elimize bir kitle ya da sertlik geliyor mu? Ağrı var mı? Meme görüntüsüne bakıyoruz. Akıntı, şekil bozukluğu, şişlik, kızarıklık, kabuklanma, pullanma, portakal kabuğu görüntüsü, bir memenin anormal şekilde büyümesi durumu var mı? Eğer bir değişiklik fark ediyorsak böyle bir durumda panik yapmadan doktora başvuruyoruz. Çünkü bir kez daha yinelemem gerekirse; erken teşhisin hayat kurtardığını ve bu hastalığın tedavisi olduğunu unutmuyoruz.

Meme kanserinden korunmak için yaşamımızda sağlıklı rutinlerimizin olması da çok önemli bir nokta. Sağlıklı bir kiloda olmak; egzersiz yapmak; tahıl, sebze, meyve, baklagilden zengin beslenmek; fast food’dan, aşırı yağlı besinlerden, kırmızı et ve işlenmiş et ürünlerinden, nişasta ve şekerden kaçınmak; sigara ve alkollü içecekleri tüketmemek başlıca önlemler. Ayrıca yeni doğum yapmış annelerin bebeklerini anne sütü ile beslemesi de önemli.

Kendine ayıracağın sadece birkaç dakikayla, sağlığın için çok önemli bir fark yaratabilirsin. Memelerini tanımalı, memelerindeki değişikliklerin farkında olmalı ve meme kanserinden korkmamalısın. Biz kadınlar meme kanseriyle göğüs göğüse mücadele ediyoruz. Bu konuda asla yalnız olmadığını da bilmelisin. <3

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments